Enver Muslim: IŞİD tehdidi devam ediyor

Muslim, ‘Kent merkezi özgürleştirildi, ancak halen bir savaş gerçekliği var, insani koridor şart’ diye konuştu

Enver Muslim: IŞİD tehdidi devam ediyor

Kobani'de halen savaş gerçekliğinin devam ettiğini ve sokaklarda yüzlerce IŞİD’li cesedi ile bombaların bulunduğunu belirten Kobani Kantonu Başbakanı Enver Muslim, insani koridorun olmazsa olmaz olduğunu, kentin yeniden inşasının bina dikmekten ibaret olmadığını, bütün toplumsal alanlardaki çalışmalar için başta Kürt gençleri olmak üzere herkesin “insanlık şehrine” sahip çıkmasını istedi. IŞİD (DAİŞ) tehdidinin devam ettiğini söyleyen Muslim,  "DAİŞ'i bu topraklardan tamamen söküp atana kadar mücadelemiz devam edecektir" dedi.

IŞİD’e  karşı verilen ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken tarihi Kobani direnişinin ardından elde edilen zafer, kentin yeniden inşası ve Kobanililerin geri dönüş çalışmaları hızlandırıldı. Kobani'nin son durumu, halkın geri dönüşü ve kentin yeniden inşa edilmesi hakkında konuşan Kobani Kantonu Başbakanı Enver Muslim, geldiği Suruç’ta Kobani köylerinde savaşın halen devam ettiğini belirterek, kentin olması gereken bir yaşama hazır hale getirilmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

'DAİŞ TEHDİDİ DEVAM EDİYOR'

YPG/YPJ güçleri öncülüğünde sergilenen kahramanca direnişle Kobani kent merkezinin özgürleştiğini belirten Muslim, "Kent merkezi özgürleştirildi, ancak halen bir savaş gerçekliği var. Köylerde temizlik operasyonları devam ediyor. Bu çetelerin tekrardan Kobanê'ye saldırmak istemi halen devam ediyor" şeklinde konuştu.

Kent merkezinde ağır bir yenilgi alan IŞİD’in onlarca eve bomba ve mayın döşediğini,  bu bombaların tehlike saçtığını belirten Muslim, "YPG/YPJ güçleri ev ev dolaşarak bu bombaları imha ediyor. Bunun yanı sıra halen Kobanê sokaklarında yüzlerce çetenin cesedi duruyor. Bu cesetlerde sağlık açısından büyük problem yaratıyor. Kentin bu cesetlerden temizlenmesi için belediyemiz ve sağlık komisyonu tarafından başlatılan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor, ancak kent halen tam anlamıyla temizlenmiş değil" şeklinde konuştu.

'ÖNCE GENÇLER DÖNMELİ'

IŞİD saldırıları sonucu kentte oluşan hasarı net bir şekilde tespit edebilmek için çalışmalarının devam ettiğini, kentin en az yüzde 80'inin yıkıldığını belirten Muslim, Kobanililerin bir an önce dönebilmesi için gece ve gündüz çalışıldığını söyledi.

Özgürleştirilen birçok köye ve kent merkezine dönüşlerin başladığını kaydeden Muslim, "Yurttaşlarımız bir an önce evlerine dönmek istiyor, ancak şimdi ki haliyle Kobanê tüm yurttaşların geri dönebilmesi için hazır değil. Kobanê'ye dönen sivil yurttaşlarımızdan onlarcası DAİŞ'in evlere kurduğu bomba düzeneklerinin patlaması sonucu hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra sokaklarda bulunan cesetler sağlık problemi yaratıyor. Kenti tam anlamıyla bu bomba ve cesetlerden temizlemeden topyekün bir geri dönüş tehlikeli olacaktır" diye konuştu.

Devam eden bu temizliğin bir an önce bitmesi için bütün gençlerin Kobani’ye dönmesi gerektiğini vurgulayan Muslim, temizlik ve hayati ihtiyaçların giderilmesinin hemen ardından Kobanililere geri dönüş çağrısı yapacaklarını söyledi. 

'İNSANİ KORİDOR OLMAZSA OLMAZDIR'

Kobani'de yaşayan yüz binlerin tekrardan evlerine dönebilmeleri ve yaşayabilecekleri bir Kobanê inşası için insani koridorun olmazsa olmaz olduğunu belirten Muslim, insanlığın yeniden inşası için herkesin Kobani'ye sahip çıkmasını beklediklerini söyledi. Kobani Kantonu'nun üç tarafının halen IŞİD'in elinde bulunduğunu, sadece kuzey tarafında Türkiye olduğunu belirten Muslim, Türkiye'nin insani koridor açmayarak, IŞİD gibi bir örgütle aynı kefeye gireceğini beklemediğini söyledi.

Muslim, "Halkların korkusuz, inkar edilmeden, değerleriyle yaşayabileceği bir Suriye için hep mücadele ettik. DAİŞ'i bu topraklardan tamamen söküp atana kadar mücadelemiz devam edecektir" dedi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 10:04
YORUM EKLE