EMEP Genel Başkanı Akdeniz: Metal işçilerinin yolunu açın, gözaltıları serbest bırakın

“Birleşik Metal-İş sendikasına üye olarak örgütlendikleri için tazminatsız olarak işten atılan işçiler direnişe geçtiler”

EMEP Genel Başkanı Akdeniz: Metal işçilerinin yolunu açın, gözaltıları serbest bırakın

EMEK Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için tazminatsız şekilde işten çıkarılan ve maaşları ödenmeyen Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri, Ankara’ya yapacakları yürüyüş öncesi yaptıkları basın açıklamasında gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

“Her şeyden önce sendikal hak ve özgürlüklere yönelik müdahale sonlandırılmalı, sendika tanınmalı ve işten atılanlar hak kaybı olmadan işe alınmalı, anayasa suçu işleyen patronlar soruşturma açılmalıdır” ifadelerini kullanan Akdeniz, “Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sendika yöneticileri, partimiz Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan’ın da içinde bulunduğu 70’e yakın kişi gözaltındadır. Anayasal haklarını kullanan işçileri işten atan metal patronlarına ses çıkarmayan devlet, gücünü meşru talepleri için eylem yapan metal işçisine göstermiştir” ifadelerini kullandı.

EMEK Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz’in açıklaması şu şekilde:

METAL İŞÇİLERİNİN YOLUNU AÇIN, GÖZALTILARI SERBEST BIRAKIN

Birleşik Metal-İş sendikasına üye olarak örgütlendikleri için tazminatsız olarak işten atılan işçiler direnişe geçtiler.

Haklarına sahip çıkmak için Gebze’den Ankara’ya yürüme kararı alan işçilerin engellenmesi için Kocaeli Valiliği bütün bir kente eylem ve etkinlik yasağı getirdi. Bugün yürüyüş için toplanan metal işçilerine, sendika yöneticilerine ve dayanışmaya gelen destekçilere saldırı düzenlendi ve onlarca kişi gözaltına alındı. Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sendika yöneticileri, partimiz Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan’ın da içinde bulunduğu 70’e yakın kişi gözaltındadır. Anayasal haklarını kullanan işçileri işten atan metal patronlarına ses çıkarmayan devlet, gücünü meşru talepleri için eylem yapan metal işçisine göstermiştir.

Özer Elektrik, HSK Systemair ve Baldur patronları suç işliyor, Valilik, emniyet başta olmak üzere kamu idarecileri bu suça ortak olmaktadır. Metal işçilerine, sendika yöneticilerine, destekçilere yapılan saldırıyı kınıyoruz. Gözaltılar serbest bırakılmalı, metal işçilerinin yolu açılmalıdır. Metal işçileri şiddet uygulayarak durdurulamaz. Her şeyden önce sendikal hak ve özgürlüklere yönelik müdahale sonlandırılmalı, sendika tanınmalı ve işten atılanlar hak kaybı olmadan işe alınmalı, anayasa suçu işleyen patronlar soruşturma açılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 21:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER