EMEP Genel Başkanı Akdeniz: HDP'nin kapatılması kabul edilemez

Emek Partisi Genel Başkanı Akdeniz, AYM'nin HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi kabul etmesine tepki gösterdi

EMEP Genel Başkanı Akdeniz: HDP'nin kapatılması kabul edilemez

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi kabul etti. AYM'nin HDP kararına tepki gösteren Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP'nin kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Evrensel'e konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, şunları söyledi:

"İktidar HDP'yi hedef gösterirse, medya HDP'yi hedef gösterirse, yargı HDP'yi hedef gösterirse İzmir'deki ırkçı ve karanlık saldırılar Türkiye'de rutin haline gelir. Ekonomik kriz ve pandeminin faturasını yoksul halka ve işçi sınıfına kesen tek adam hükümeti HDP'nin kapatılması üzerinden milliyetçiliği kışkırtmaya çalışıyor. Çete-mafya-devlet-siyaset ilişkileri ortalığa saçıldı. Ama doğru düzgün bir soruşturma ya da görevden alma yok. Organize suç örgütlerine dahi dava açılamıyor. AKP-MHP bloku bu sıkışmışlıktan sıyırmak istiyor.

Öte yandan HDP üzerinden dizayn edilmek istenen siyaset seçim denklemini de değiştirmek istiyor. EMEP olarak nasıl ki Deniz Poyraz cinayetinde 'Bu kurşunlar hepimize' dediysek, HDP'nin kapatılması üzerinden halk iradesine, demokratik siyasete ve adalet talebine uygulanan abluka da hepimizedir. Çünkü boğulmak istenen halkın en temel ekmek ve özgürlük talepleridir. Çıkış yolu ise tüm emek ve demokrasi güçlerinin birliğinden geçmektedir. HDP'nin kapatılması kabul edilemez."

YORUM EKLE
YORUMLAR
kritik zamana girdik sayılır.
kritik zamana girdik sayılır. - 2 ay Önce

hdp hamlesinin anlamı seçim atmosferine yavaş yavaş giriyoruz akp iktidarının en fazla ömrü 1 yıl 364 güne düştü bu sefer işleri baya zor ama tedbiri elden bırakmamak gerek.çünkü bunlarda meşruluk kavramıda yok meşru gibi görünürler gayrimeşru bütün işlerde elleri vardır.

SIRADAKİ HABER