Economist: Erdoğan ile Gül arasında derin bir rekabet var

İngiliz dergisi The Economist, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini yazdı

 Economist:  Erdoğan ile Gül arasında derin bir rekabet var

İngiliz dergisi The Economist, ‘Erdoğan’ın denetlenmeyecek bir iktidara doğru yürüyüşü durdurulamaz görünse de Gül’ün üzerini çizmek için erken olduğu‘ yorumunu yaptı.

Dergi, Cumhurbaşkanı Gül için “Yerel seçimlerden sonra Başbakan Erdoğan’ın ihanetine uğramış gibi hissediyor olmalı” yorumunu yaptı.

Makalede öne çıkan bölümler özetle şöyle:

Erdoğan şu an, Türkiye’nin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanı olabilir ve kendi yerine de, Gül’den ziyade kukla bir başbakan getirebilir. Hatta, seçim sistemini gelecek yılki genel seçimde AKP’ye yardım edecek şekilde yeniden düzenlemek de dahil, kararları kendisinin vermeye devam edebilmesi için cumhurbaşkanlığının resmi yetkilerini güçlendirme hayallerine de yeniden kapılabilir.

Gül ihanete uğramış gibi hissediyor olmalı. Geçen yılki hükümet karşıtı protestolar sırasında Erdoğan’ın yanında durdu ve kısa süre önce de, Başbakan’a yolsuzluk soruşturmasını engellemekte yardım eden bir dizi baskıcı yasayı da onayladı.

Sorun şu ki, aynı seçmen tabanını paylaşıyorlar ve Erdoğan daha güçlü. Ankara’daki Batılı bir diplomat Erdoğan için “Çok zengin. AKP üzerindeki kontrolü de neredeyse mutlak” diyor. Erdoğan’ın en büyük sorunu, ekonominin çok hassas olması. Zira AKP’ye verilen desteğin büyük kısmı, Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik başarısına dayanıyor.

Bir diğer endişesi de, cumhurbaşkanlığını kazanmak için desteğine ihtiyaç duyduğu Kürtlerle ilgili. Bu destek için barış görüşmesi yürütülen PKK’lı isyancılara daha fazla taviz vermesi gerekebilir fakat onlara cömert davranmak da Türkiye’nin milliyetçilerini dışlayacaktır. Bu muamma, en son ana kadar şapkadan tavşan çıkarabilen Gül’ün üzerini çizmek için erken olduğunun göstergesi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2014, 20:50
YORUM EKLE