Dünya basını Öcalan'ın mesajını nasıl gördü?

Uluslararası haber ajansları Öcalanın mesajını acil koduyla servis etti

Dünya basını Öcalan'ın mesajını nasıl gördü?

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarında okunan mesajını uluslararası haber ajansları acil koduyla servis etti.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarında okunan mesajını uluslararası haber ajansları acil koduyla servis etti.

AFP, "Kürt lider Türkiye 'deki silahlı mücadeleye son verilmesi için çağrıda bulundu" başlığıyla duyurdu. Ajans, Öcalan'ın, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder tarafından okunan mesajda "Türkiye ve Kürtler arasındaki 'yeni dönemi' övdüğünü" belirtti.

Reuters haber ajansı da Öcalan'ın kongre çağrısına vurgu yaparak, mesajı duyurdu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, hapisteki Abdullah Öcalan'ın "tarihi" bir açıklamayla "ateşkes" ilan ettiğini yazdı. Haberde, Öcalan'ın açıklamasının "Çatışmazlık ve PKK'lı grupların Türkiye dışına çıkarılmasını" öngördüğü belirtildi. 

İngilizlerin saygın gazetelerinden Guardian, Öcalan'ın açıklamasını "Öcalan ateşkes ilan etti" başlığıyla verdi. Haberde, Kürt ayrılıkçıların son 30 yılın en kritik adımını bugün atarak "ateşkes" ilan ettiği belirtildi.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Abdullah Öcalan'ın açıklamasını "flaş" olarak abonelerine duyurdu. Reuters, hapisteki Öcalan'ın, "PKK'lılardan Türkiye'den çekilmeleri"ni istediği belirtildi. 

Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında ilk sıralarda verdiği haberde, Öcalan'ın "ateşkes" çağrısı yaptığı vurgulandı. Öcalan'ın açıklamasında "silahların susma zamanının geldiğini ve Kürt sorununun çözümüne siyasi bir çözüm" çağrısı yaptığı da belirtildi.

Almanya'nın liberal eğilimli gazetesi Die Welt, Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarında okunan Abdullah Öcalan açıklamasını, "Öcalan barış dedi" başlığıyla verdi. Öcalan'ın 14 yıldır hapiste olmasına rağmen hala çok etkili olduğunu belirten Die Welt, Türk hükümetinin de PKK liderinin bu gücünün farkında olduğunu iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 15:17
YORUM EKLE