Diyarbakırlılar: Musa Çitil bilerek bölgeye gönderiliyor, halkımızın katilini istemiyoruz

Diyarbakır halkından Diyarbakır'a Jandarma komutanı olarak atanan 'Musa Çitil' isyanı

Diyarbakırlılar: Musa Çitil bilerek bölgeye gönderiliyor, halkımızın katilini istemiyoruz

Mardin’de 1993-1994 yıllarında 13 köylünün yargısız infaz edilmesinin yanı sıra işkence ve tecavüz suçlamalarıyla da yargılanıp beraat ettirilen dönemin Derik İlçe Jandarma komutanı Musa Çitil'in son YAŞ’ta (Yüksek Askeri Şura) terfi ettirilmesinin ardından Diyarbakır'a Jandarma komutanı olarak atanmasına Diyarbakır halkı tepkili.

Diyarbakır halkı, Çitil'in kente gelişini 'AKP hükümetinin kirli savaş yöntemlerini yeniden uygulayacağı' olarak görülüyor.

Çitil'in Diyarbakır'a gelişini istemediklerini söyleyen Siphan Katan (44) isimli bir yurttaş, 90'lı yılların savaş uygulamalarını hatırlatarak, "Bu kişiler yüzünden köylerimizi terk ettik. 90'lı yıllara tekrar dönmek istemiyoruz," diyor.

Murat Savuran (26) isimli öğrenci ise Çitil gibi isimlerin Diyarbakır'a gelmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor: "Gerçek anlamda 90'lı yıllardan günümüze Kürdistan'da katliamlar sürüyor. 90'lı yıllar hiçbir zaman bitmedi. 90'lı yılların sonuçlanması için sistemin zihniyetinin değişmesi gerekir."

'TECAVÜZCÜLERİ İSTEMİYORUZ'

Çitil'in Diyarbakır'a gelişine tepki gösteren yurttaşlardan Remzi Dolan (40) ise şu sözlerle tepki gösteriyor: " Çitil gibi tecavüzcü ve katil isimleri istemiyoruz. Bu tür kişilerin Kürdistan'a gelişi devletin önüne büyük bir savaş koyduğunu gösteriyor."

Hayriye Çarak (65) isimli kadın ise Çitil gibilerin gelişini istemediğini belirtirken bu tür kişilerin suçlarından dolayı cezaevinde olmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

'ÇİTİL DİYARBAKIR'A BİLEREK GÖNDERİLİYOR'

Herkesin barış talebini yükselttiği bir süreçte Çitil gibi isimleri istemediklerini vurgulayan Nurten Çakmak ise "Biz sapık isimleri istemiyoruz. Çitil'in Diyarbakır'a gönderilmesiyle devlet savaş istediğini gösteriyor. Çitil Diyarbakır'a bilerek gönderildi," diyor.

'KÜRTLERİ YENİDEN ASİT KUYULARINA MI ATACAKLAR'

Ayhan Doğrual isimli yurttaş da, devletin geçmiş süreçte uyguladığı katliam ve tecavüz uygulamalarına dikkat çekerek "Bu tür kişilerin eliyle Kürtleri yeniden asit kuyularına atmak istiyorlar. Bizler 90'lı yılları yaşadık, çocuklarımızın yaşamasını istemiyoruz," diyor.

'HALKIMIZ ÇİTİL'İ KOVMALI'

Çitil'e tepki gösteren Recep Zengin isimli bir yurttaş ise Çitil'in Diyarbakır'a bilinçli bir şekilde gönderildiğini belirterek, "Çitil'i katliam gerçekleştirmek üzere Diyarbakır'a gönderiyorlar. Biz halkımızın katilini istemiyoruz. O bizim katilimiz. Halkımız Çitil'i buradan kovmalı," diye konuşuyor. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2015, 15:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
bejan
bejan - 5 yıl Önce

Yinemi 90yillari yasatcaksiniz kürt halkımıza..ayıp ya bu kadarida olmazzzzzz

Kalleşler
Kalleşler - 5 yıl Önce

Adamı resmen hedef gösteriyosunuz bi haftadır

amed
amed - 5 yıl Önce

Tayyip oy alamadı intikam alıyor

"Bozkürt"
"Bozkürt" - 5 yıl Önce

Hadi bölgenize hayırlı olsun.. Efendi olmassanız böyle efendi ederler..

Ayıp mi
Ayıp mi - 5 yıl Önce

Adam almazsanız sizinde azrailiniz çıkar cakallar NE MUTLU TURKUM DİYENE

Dağhan Salur
Dağhan Salur - 5 yıl Önce

Hadi hayırlı olsun paşam eline beline silahına kuvvet

Tarik
Tarik - 5 yıl Önce

Adam kurdistan diyor sonrada devlet bunu yapmamali diyor rezil bu adamlar.hayirli ugurlu olsun diorum o komutandir zalimezulum mazlum kurt kardeslerimizin arkasinda durmayida bilir bol asitli gunler diliyorum kurdistan diyen guruha

Akon 46
Akon 46 - 5 yıl Önce

Doğunun pkk ya bulasmamis temiz insanına lafım yok ama hdp oy verip pkk ya destek olan serefsizlerin korkulu rüyası olacak koca yürekli yiğit marasli ananizi sikmeye geliyor. ..saklanacak delik aran bundan sonra


SIRADAKİ HABER