Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD'nin çekilmesi YPG'ye hizmet etmemeli

Çavuşoğlu, 6 Şubat’ta IŞİD ile mücadele koalisyonunun toplantısı için ABD’yi ziyaret edecek

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD'nin çekilmesi YPG'ye hizmet etmemeli

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD'li Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham'ın Ankara'da yapacağı görüşme hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmede Suriye konusu ve ikili ilişkilerin ele alınacağını belirten Aksoy, ABD'nin askerlerini Suriye'den çekme kararı ile ilgili olarak "Çekilme YPG'ye hizmet etmemeli. Sahada oldu bittiler yaşanmamalı" dedi.

Aksoy, "Kararlı duruşumuz ABD Başkanı Donald Trump'a çekilme kararı aldırdı ancak Amerikan bürokrasisinde çekilmeye bir direnç var" diye konuştu.

Çarşamba günü Menbic'de düzenlenen, 4'ü ABD'li 18 kişinin öldüğü intihar saldırısı ile ilgili de konuşan Aksoy "YPG'nin rejimi Menbic'e sokma çalışmalarına izin verilmemeli. Hiç kimse durumdan vazife çıkarmamalı" dedi.

Aksoy, IŞİD'in üstlendiği saldırının "yol haritasının uygulanması ve Menbic'in temizlenmesi gerekliliğini ortaya koyduğunu" belirtti.

Suriye'de oluşturulması gündemde olan güvenli bölge ile ilgili ABD ile Türkiye arasında görüşmelerin sürdüğünü belirten Aksoy konuya ilişkin detaylı bilgi vermedi, "İçeriğine ilişkin temaslar devam edecek" dedi.

ABD'li Senatör Graham, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan ile de görüşecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, 6 Şubat’ta IŞİD ile mücadele koalisyonunun toplantısı için ABD’yi ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 17:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahabad
Mahabad - 2 yıl Önce

Bu da kendini Atatürk his ediyor

SIRADAKİ HABER