Dışişleri Bakanlığı'ndan Zergele katliamına ilişkin açıklama

Bakanlık, TSK’nın yaptığı katliamla ilgili açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Zergele katliamına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, TSK’nın Irak Federe Kürdistan Bölgesindeki Kandil'e bağlı Zergele köyünde gerçekleştirdiği hava saldırısında 8 sivilin katledilmesine dair açıklama yaptı. Açıklamada, 'Zergele terörist kampı' ifadesi kullanılarak, PKK'nin Zergele'de sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı iddia edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

"PKK terör örgütünün lojistik ve koordinasyon amaçlarıyla kullandığı Zergele kampına yönelik gerçekleştirilen hava harekâtı sırasında PKK kayıplarının yanı sıra sivil kayıplar da meydana geldiği yönündeki haberler üzüntüyle karşılanmış ve haberlerde ileri sürülen iddialar hakkında inceleme ve araştırma başlatılmıştır. En yüksek standartlarda yürütülen hava harekâtı kapsamında tüm hedefler anlık istihbarat raporları doğrultusunda sivillerin bulunmadığına tam kanaat getirilen alanlardan seçilmekte; sivil kayıplarının yaşanmaması için daima azami gayret özenle sarf edilmektedir."

"Bahsekonu Zergele terörist kampında sivillerin bulunmadığı, ancak üst düzey PKK'lıların harekât sırasında orada mevcut oldukları bilinmektedir. Öte yandan terör örgütünün sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı da maalesef bir vakıadır. Her halûkarda gündeme gelen tüm iddialar en geniş biçimde araştırılacak, bu hususta temas halinde olduğumuz Irak Kürt Bölgesel Yönetimi makamlarıyla da ortak bir çalışma titizlikle yürütülecektir. Bu çalışmalarımız sonucunda elde edilecek bulgular kamuoyuyla en kısa zamanda paylaşılacaktır."

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 19:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 yıl Önce

Sen sivilleri canlı kalkan yap köyleri lojistik destek yeri olarak kullan köylüyüde köyüde emperyalist zihniyetine kurban et tüm bunları yaparken sen mazlumsun köylüsün vuranlar suçlu öyle mi ?