Dışişleri Bakanlığı'ndan erken seçimin OHAL' de yapılmasını eleştiren ABD'ye: Art niyetli bir yaklaşım

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin açıklamalarına cevap verdi

Dışişleri Bakanlığı'ndan erken seçimin OHAL' de yapılmasını eleştiren ABD'ye: Art niyetli bir yaklaşım

Dışişleri Bakanlığı, erken seçimlerin OHAL döneminde yapılmasını eleştiren ve OHAL'in kaldırılmasını isteyen ABD'ye cevap vererek "Art niyetli ve kabul edilemez bir çifte standart" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in açıklamalarına cevap verdi.

Aksoy, şunları söyledi:

"OHAL uygulamasının seçimleri demokratik standartların gerisine düşüreceğini iddia etmek art niyetli bir yaklaşımdır. Yapılan bu açıklama, Türkiye'ye karşı çifte standardın bir örneğidir.

Henüz yapılmamış bir seçim hakkındaki açıklama kabul edilemez. Millet iradesine müdahale anlamına gelir."

ABD NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’de OHAL altında özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemenin zor olduğunu, bu konuda endişeli olduklarını söylemişti.

Günlük basın brifinginde Türkiye'de 24 Haziran'da yapılacak erken seçimlerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Nauert, öncelikle OHAL'in iki yıla yakın bir süredir yürürlükte olduğuna dikkati çekti.

Nauert, "Olağanüstü hal yürürlükteyken, Türk yasalarıyla ve ayrıca Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu bir tarzda, özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemek zor, bunun farkındayız" dedi.

Süreci çok yakından takip ettiklerini belirten Nauert, "Bu tür bir olağanüstü hal döneminde bunu (seçimleri) düzenleme kabiliyetleri hakkında endişelerimiz var. Elbette özgür ve adil seçimler görmek isteriz ama burada bir endişe var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 15:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER