Dışişleri Bakanı'ndan Musul operasyonu açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Musul operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu

Dışişleri Bakanı'ndan Musul operasyonu açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı ile ortak açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, Musul operasyonuna ilişkin “Biz mezhepçiliğe karşıyız. Tam olarak operasyon başlamış değil” iddiasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

- Fırat Kalkanı Harekatı'nın hedefi Bab ilçesine kadar gidilmesi.

- Biz mezhepçiliğe karşıyız. Tam olarak operasyon başlamış değil.

- Irak'a mezhepçiliği Maliki yönetimi getirdi.

- Bizim Irak'ta Musul operasyonu ile düşüncemiz gayet net. Her şeyden önce Şii milislerle değil, Irak ordusu ve yerel kuvvetlerle bu operasyonun başarılması gerekiyor. Bölgede Peşmerge var. Onlardan da destek alınır. İnsanları DAEŞ ve Şii gruplar arasında tercih yapmaya zorlamamız gerekiyor.

- Aynı şekilde Rakka'da da, PKK, PYD, DAEŞ arasında tercih yapmaya zorlanıyor. Neden iki kötüden birini seçmek zorunda kalsınlar. Yerel kuvvetler ve Irak ordusu yapsın operasyonu, Peşmerge destek versin. Kısa süre içerisinde Cerablus ve ötesinde DAEŞ temizlendiyse Irak ve Suriye'nin tüm bölgelerinden temizlensin.

- Irak ve Suriye'deki her gelişmenin Türkiye'ye etkisi oluyor. Bunu sadece göç boyutuyla değil, terör boyutuyla da değerlendirmek gerekiyor. Türkiye, PKK ve DAEŞ'in hedefi oluyor. Bizi tehdit edecek her türlü gelişmeye karşı uluslararası haklardan kaynaklanan her hakkımızı da kullanırız.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 13:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER