Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘sığınmacı anlaşması’ açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile ilgili açıklamalarda bulundu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘sığınmacı anlaşması’ açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) – Türkiye arasında imzalanan sığınmacıların geri kabul anlaşmasına ilişkin "Eğer AB sözünde durmazsa, biz de Geri Kabul Anlaşması dahil diğer anlaşmaları iptal ederiz" dedi.

Habertürk’ün haberine göre; Çavuşoğlu, “İnsani trajedilere son vermeyi, vatandaşların vizesiz seyahat etmesini, gümrük birliğinin güncellenmesi, fasılların açılmasını istediklerini” belirtti.

ANLAŞMA NELERİ KAPSIYORDU?

Anlaşma kapsamında AB ile Türkiye, bütçe politikasını içeren 33. faslın açılması konusunda mutabık kaldı. Anlaşmaya göre, Türkiye, 20 Mart itibarıyla Yunan adalarına ‘yasadışı’ yollarla giden Suriyeli sığınmacıları, 4 Nisan’dan itibaren almayı kabul etti ve daha önce anlaşmaya varılan 3 milyar Euro’nun takviye olarak 2018’e kadar ek bir 3 milyar Euro daha Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye sığınmacı projeleri kapsamında gönderilecek. 

Davutoğlu'nun açıklamasına göre, 72 kriterden geriye kalan 35 maddenin de yasallaşması durumunda Haziran 2016'dan itibaren Türkiye vatandaşları için AB ülkelerine vize serbestisi sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 19:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER