Destici: Seçimin siyasi iktidara bir 'ikaz' olduğunun en önemli alameti Yıldırım'ın aldığı oy oranı

Destici, İstanbul seçimini değerlendirdi

Destici: Seçimin siyasi iktidara bir 'ikaz' olduğunun en önemli alameti Yıldırım'ın aldığı oy oranı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP'li Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti. Destici, seçim sonucunun iktidara 'ikaz' olduğunun en önemli alametinin ise AK Partili Binali Yıldırım'ın aldığı oy oranı olduğunu söyledi.

BBP lideri Destici, yaptığı yazılı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Ekrem İmamoğlu'nu kutladı. 

İmamoğlu'nu tebrik edip seçim sonuçlarının İstanbul ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını dileyen Destici, "Toplumda keskin ayrışma ve kutuplaşmalara neden olacak söylemlerden azami derecede kaçınılması gerekiyor. Umarım Sayın İmamoğlu, bu istikametteki performansını ve hassasiyetini belediye başkanlığı sürecinde de sürdürür" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'de geçmişte de siyasi iktidarların genel seçimlere oranla mahalli seçimlerde daha düşük oylar aldığını ifade eden Destici, şöyle devam etti:

'İKAZDAN DERS ALINIRSA ORANLAR PARTİLER ARASINDA YER DEĞİŞTİREBİLİR'

"Yenilenen İstanbul seçimlerinde İmamoğlu, ciddi bir oy oranı yakalamıştır. Bunun yanı sıra Binali Yıldırım'a oy verenlerin yüzde 45 gibi yüksek bir rakamda çıkması da başarıdır. Yani bu seçimin siyasi iktidara bir 'ikaz' olduğunun en önemli alameti Sayın Yıldırım'ın aldığı bu oy oranıdır. Cumhur İttifakı, her şeye ve herkese rağmen hala İstanbul'da seçmen kapasitesinin yarısına yakınının oyunu alabilmiştir. Bu ikazdan layıkıyla ders alınırsa ileriki zamanlarda oranlar partiler arasında yer değiştirebilir."

Destici, İstanbul seçimlerinin kapsamlı şekilde analizinin yapılması, seçim havasından ve seçim gerginliklerinden uzak durularak Türkiye'nin asli problemlerinin ivedilikle çözümüne odaklanılması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER