Deniz Gezmiş’in abisinden Kılıçdaroğlu’na

“Üç baba Meclis’te idam kararını birlikte izledi”

Deniz Gezmiş’in abisinden Kılıçdaroğlu’na

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamında Demirel’in büyük etkisi olduğunu söyleyen Bora Gezmiş CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Demirel’in yakınlaşmasını CHP tabanının hazmedemeyeceğini söyledi.

DENİZ Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararının Meclis’ten geçmesini sağlayan dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmelerine tepkiler dinmiyor. Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş idam edilen üç gencin babasının Meclis’teki oturumda Demirel’in idam kararı çıkarmasına gözleriyle tanık olduğunu belirterek Demirel ile Kılıçdaroğlu’nun yakınlaşması ve Haberal’ın adaylığı için “Bunu CHP tabanına izah edemezler. CHP tabanı seçimde tepki verir” dedi.

Bora Gezmiş, Star’ın soruları üzerine şöyle konuştu: “Deniz Gezmişlerin olayında, sadece Demirel’in dahli yok. Önce cunta var, sonra Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Nihat Erim de, idam edilmesi taraftarıydı. Tek suçlu değil belki ama hiç de masum değil.”

CUNTA MI GELİP SENİN ELİNİ KALDIRDI

“Demirel, ‘O dönem gücümüz yoktu, bize baskı yapılıyordu, TBMM’yi açık tutmak zorundaydık’ gibi bahaneler öne sürüyor. O oturumu izleyen babam anlattı. Demirel, hem idama evet diyor, hem de arkasına ‘Bakın, ben evet diyorum’ anlamında bakıyor. ‘O anda elimizde imkan yoktu’ diyor. Cunta gelip senin elini mi kaldırdı? Bunun başka izah tarzı yok. Onu babam anlattı. Üç baba orada. Hüseyin’in, Yusuf’un babası da orda. Üç baba izleyici koltuklarından izlemişler.”

DENİZLERİ ASTIRANI NİYE VEKİL YAPTIN

“Örneği Baki Tuğ savcı yardımcısıdır. Mahkeme Savcısı, Keramettin Çelebi bir kez konuştu. ‘Ya orada iddianameyi ben hazırladım, ne varsa ben yaptım. Baki Tuğ bir köşede oturdu’ dedi. Baki Tuğ kendini Deniz Gezmiş’i astıran adam olarak pazarladı. Sonra onu milletvekili, bakan yaptılar. Ali Elverdi, geçenlerde öldü. O da milletvekili oldu, hatta Bursa’da ‘Denizler’i astıran adam Ali Elverdi geliyor’ diye anons ettirdi. Madem böyle şeylere karşısın, niye Denizler’i astıran adamla, hiçbir özelliği olmayan adamı vekil yaptın?”

CHP TABANINA İZAH EDEMEZLER

“Demirel’in Haberal’ı önerdiğini söylüyor. ‘Haberal için iyi bir insandır diyorum’ diyor. Şimdi Süleyman Demirel, benim için ne dese yani boştur. Süleyman Bey o partiye gelmedi. CHP’nin zaten öyle bir desteğe ihtiyaç duyduğunu zannetmiyorum. Ben 2,5 yıldır CHP’deyim. CHP değişim içinde ama daha tam yapamadı. CHP’de, sosyal demokrat olmanın gerekliliğini öneren bir yapı var. CHP bir mezhep partisi değil. CHP ortanın solunda bir parti. Ama Sinan Aygün’ün ya da Haberal’ın ya da diğer şeylerin adaylıklarını şey yapmıyorum. AK Parti içinde de ülkücüler, solcular var... Demirel’in o partiye en ufak bir şeyi olduğu takdirde, taban bunu kabul etmez. Demirel, CHP’ye nasıl gelir. Hayır, mümkün değil. Bunu CHP tabanına izah edemezler. Bize Süleyman Demirel dediğiniz zaman, nasıl söylesem her zaman kötü olarak anacağımız bir kişi. Yani kendisi de biliyor ki. İnsan hatasını itiraf ettiği zaman küçülmez. Kendi itiraf etmese bile karşısındakilerin düşüncesi öyle.

STAR / ERDİNÇ AKKOYUNLU / İSTANBUL

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol Soysever
Erol Soysever - 7 yıl Önce

CHP yıllardır sol'un önünü tıkama görevini başarıyla yürütmüştür. Çünkü parti yönetimi hiçbir zaman solcu olmamıştır(Ecevit dahil)...

aydın onur
aydın onur - 7 yıl Önce

deniz gezmiş yaşasa ne tepki verirdi acaba? denizlerin ortadoğu halklarına verdiği destek ortadayken, chp gidip natonun libyaya yapacağı operasyona evet demedi mi? chp nin istismar mantığına tepki vermek gerekir. chp ne sosyal demokrat ne de sol bir partidir. eğerler denizlerin mücadelesini yaşatmak istiyosak yerimiz chp değildir.

ERDOĞAN SEYHAN
ERDOĞAN SEYHAN - 7 yıl Önce

bu düşünceye katılamıyorum.nasıl demokrasi anlayışıbu? demirel sadece haberal 'ın adaylığını desteklediğini konuştuklarını söylüyor. chp. nin görünen yükselişini baltalamak için herkez büyük gayret gösteriyor.sağcıların meşhur söylemi devamlı ispatlanıyor.hizipler hizipler. ben genelde demirel'e.özal'a.ümit olduğunda karaoğlana, baykal' rağmen chp. ye oy vermiş insanım. bırakında şu din tüccarlarından kurtulalım.

rohat_umut
rohat_umut - 7 yıl Önce

türkiye halkları ne hayrını gördüki chp görecek benim anlamadıgım konu kemal bey ben sosyal demoklat bir kisiyim diyor her gittigi yerde bizler nasıl anlıyacaz tabiki yaptıklarına bakacaz ilk basta elgenekol ülkeye yerdigi zararın falkındamısın ki kalkıyon vekil yapıp meclise göndereceksin allah askına fikri sağlarmı demokrat yoksa sinan beymi demokrat gercek anlamda demokrat insanları aday göstermedin demirel tutturmussun basbakanda bunu iyi kullanıyor sende bunun falkında degilsin bora bey sende bunun falkında degilsin denizlerin yolunda illerlemelisin bu gün deniz yasasaydı inanki sana iki çift söz söylerdi hani halkların kardesligi chp calısacagına devrimci demokrat özgürlük blogu var ona calıs ve denizler mezarında rahat uyusunlar ancak onlar turkiyeye gerçek anlada demokrasiyi getilirler

Canan kor
Canan kor - 5 yıl Önce

Yasasin DEVRİM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kahrolsun fasizm!!!!!!!!