Dengir Mir Fırat: İnisiyatif Ergenekon'da

HDP’li Fırat, Cizre’deki operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Dengir Mir Fırat: İnisiyatif Ergenekon'da

HDP Mersin Milletvekilli Dengir Mir Mehmet Fırat, yaralıların kurtarılması için yapılan tüm girişimlerin engellenmesinin amacının infaz olduğunu ifade ederek, "Burada sivil iktidar Bakanlar, bakan yardımcıları devre dışı kalmış vaziyette. İnisiyatif tamamen Ergenekon'un devletin o derin dehlizlerinin yönetimi altında. 'Kurdun dişine kan değdi' yazıyorlardı ya katileştikçe kana doyum olmaz" dedi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde iki ayrı binanın bodrum katına eş zamanlı olarak güvenlik güçlerinin düzenlenlediği operasyonda yaralıların da bulunduğu çok sayıda kişinin öldürüldüğüne dair  iddiaları HDP Mersin Milletvekilli Dengir Mir Mehmet Fırat değerlendirdi.

Dün Cizre'ye hareket ettiklerinde de orada bulunan insanların çoğunun yaralı olduğu ve yaşamlarını kaybetme ile karşı karşıya olduklarını belirttiklerini ifade eden Fırat, "HDP olarak yaralılara ilişkin yaptığımız tüm girişimler hükümet tarafından cevapsız kaldı" dedi.

Bodrumda bulunan yaralıların infaz edilmesi için oyalandıklarını ve engellendiklerini dile getiren Fırat, "Bunlardan bazıları kan kaybından yaşamını yitirmişti geriye kalan kısmını da infaz etmek için beklettiler ve katlettiler" şeklinde konuştu.

'ÖLDÜRDÜKÇE KATİLLEŞTİLER'

Bundan sonra da katliamların artacağının söyleyen Fırat, şunları aktardı: " 'Kurdun dişine kan değdi' yazıyorlardı ya katileştikçe kana doyum olmaz. O yüzden katliamlar artarak devam edecek. Bu hayvanlar içinde insanlar içinde geçerlidir." İfadelerini kullandı.

Orada yaşananların sonuçlarını analiz edecek bir yöneticinin olmadığını da dile getiren Fırat, "Bölgede sivil siyasetin yok. Burada sivil iktidar Bakanlar, bakan yardımcıları devre dışı kalmış vaziyette. İnisiyatif tamamen Ergenekon'un devletin o derin dehlizlerinin yönetimi altında" şeklinde konuştu.

Ülkenin bir kan gölüne dönüşmek üzere olduğunu da söyleyen Fırat, "Hatta kan gölüne dönüştü maalesef" dedi.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 12:04
YORUM EKLE