"Demirtaş’ın davası yargıya müdahalenin resmidir"

Demirtaş hakkında açılan davayı Meral Danış Beştaş ve Sırrı Süreyya Önder takip etti

"Demirtaş’ın davası yargıya müdahalenin resmidir"

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 20 Mayıs 2015'te düzenlenen fezleke üzerine açılan davanın duruşmasına katıldı.

Davayı değerlendiren Beştaş, “Bugünkü dava konusu fezleke de 20 Mayıs 2015 tarihli. Biz o zaman Meclis’te de ifade ettiğimiz üzere, dokunulmazlıkların kaldırılmasının hazırlığını yapan iktidar partisinin bütün savcılara talimat vererek dosya sayısını artırmak, ‘suç’u büyük göstermek için çaba gösterdiğini söylüyorduk. Bugünkü fezleke de bunun ibret verici bir göstergesidir, yargıya müdahale etmenin resmidir” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, dokunulmazlıkların kaldırıldığı tarih olan 20 Mayıs 2015'te düzenlenen fezleke üzerine açılan davanın duruşması Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Davayı HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder takip etti.

Dava sonrası adliye önünde açıklama yapan Beştaş şunları ifade etti:
 
Özellikle AKP iktidarının, dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde ve sonrasında tümüyle siyasi bir operasyonla HDP’yi kriminalize etme ve Meclis dışına itme çabaları olduğunu sürekli ifade ediyoruz. Bugünkü dava ve diğer tüm tutuklu milletvekillerimiz hakkında açılan davaların içeriği düşünce ve ifade özgürlüğü ve siyaset yapma hakkıyla ilgili.
 
Biz iktidar partisine adliye önünden sesleniyoruz. 15 Temmuz’dan sonra hep şu propagandayı yaptılar,  “Halkın gücüyle darbe başarısızlığa uğramıştır, halkın gücü karşısında hiçbir darbe başarıya ulaşamaz”.
 
Evet bu doğru bir tespit ve eş genel başkanımız tam da bunu söylemiştir. Tüm adil yargılama kuralları ihlal edilerek, milletvekili olduğu halde SEGBİS yoluyla beyanda bulunmak zorunda bırakılıyor. Bugün eş genel başkanımız esasa ilişkin bir beyanda bulunmadı. Çünkü usule ilişkin itirazların değerlendirilmesi beklenecek.
 
Biz adil bir yargılamayla tüm dava dosyalarında beraat kararı verileceğinden bir şüphe duymuyoruz. Bizim yargılanma konusunda bir kaygımız yoktur. Ama yargıya yön verilen bir ortamdaki düşüncelerimizi de ifade ediyoruz.
 
Dokunulmazlıkları düzenleyen geçici Anayasa maddesi Meclis’ten 20 Mayıs 2015’te geçti. Bugünkü dava konusu fezleke de 20 Mayıs 2015 tarihli. Biz o zaman Meclis’te de ifade ettiğimiz üzere, dokunulmazlıkların kaldırılmasının hazırlığını yapan iktidar partisinin bütün savcılara talimat vererek dosya sayısını artırmak, ‘suç’u büyük göstermek için çaba gösterdiğini söylüyorduk. Bugünkü fezleke de bunun ibret verici bir göstergesidir, yargıya müdahale etmenin resmidir.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 23:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER