Demirtaş'tan 'PKK çatışmasızlık ilan edecek' haberlerine ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Beşkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Süreç rafa kaldırılmadı' açıklamasına da yanıt verdi

Demirtaş'tan 'PKK çatışmasızlık ilan edecek' haberlerine ilişkin açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bayrampaşa’daki İstanbul Sebze ve Meyve Hali’ni ziyaret etti, esnafla kahvaltı yaptı. Burada konuşan Demirtaş, PKK’nin 15 Ekim’de ateşkes ilan edeceği haberlerine ilişkin olarak, “Partimizin bütün imkanlarını, bütün gücünü silahların susması yönünde kullandık. İnşallah yakın zamanda da belli bir netice alırız diye ümit ediyorum” dedi.

İstanbul Yaş Meyve Sebze Bostan Komisyoncuları (İSMEYDER) ve Tüccarları Derneği Başkanı Nevzat Dayan ile Tüm Bostan Sebze ve Meyve Komisyoncuları (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er ile bir araya gelen ve burada hal esnafının sorunlarını dinleyen HDP Eş Genel Başkanı'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

PKK'NİN 15 EKİM'DE ÇATIŞMASIZLIK İLAN EDECEĞİNE DAİR HABERLER

"En büyük sorun, hepimizin ortak sorunu barış sorunu. Barışın huzurun olmadığı yerde ne ticaret olur, ne de ticaretin tadı tuzu olur. Dolayısıyla biz de bu mevzuyu çok önemsiyoruz. Biran önce ölümlerin ve çatışmaların durması için çaba sarf ediyoruz.

Partimizin bütün imkanlarını, bütün gücünü silahların susması yönünde kullandık. İnşallah yakın zamanda da belli bir netice alırız diye ümit ediyorum. Elimizde somut bir bilgi, somut bir veri yok. Fakat çalışmalarımızı getirdiğimiz nokta umutlu olmamızı gerektiriyor.

Barışa da hiç kimsenin umudunu yitirmemesi lazım. Bu kadar insan her gün canını verirken biz hiçbir şey olmamış gibi işimize bakamayız. En azından geçici de olsa çatışmaları durdurabilsek, sonra kalıcı bir barışa doğru etkili bir siyaset üretebilsek. Bu ülkemiz açısından en büyük kazançtır. İnşallah önümüzdeki günlerde gelişmelere olur diye ümit ediyoruz.”

ERDOĞAN'IN 'SÜREÇ RAFA KALDIRILMADI' AÇIKLAMASI

"Süreç buzdolabında değil mi? Bütün bunları kendileri ifade ediyorlar. Çözüm arayışlarının olmadığı her an çatışmaların ve savaşın derinleştiği, ölümlerin arttığı riskler ortaya çıkar. Bundan dolayı acilen, hızlı bir şekilde çözüm iradesinin yeniden ortaya çıkması lazım. Rafta mıdır, buzdolabında mıdır kendileri bilirler. Ama halk artık bu savaş politikalarına tahammül göstermiyor. Haklı olarak. Evlatlarını yitiriyor insanlar. Ve neden bu çocukların öldüğüne dair hükümetten ya da Cumhurbaşkanı’ndan tatmin edici hiçbir açıklama, tek bir cümle duyabilmiş değiliz. Sürecin niye bitirildiğine dair, masanın niye devrildiğine dair tek bir açıklama duyabilmiş değiliz. Dolayısıyla sürece geri dönüş olursa, diyalog kanalları yeniden açılırsa bu Türkiye açısından herkes açısından iyi olur."

DAVUTOĞLU'NUN "HDP 8 HAZİRAN SONRASI TERÖR SİYASETİ İZLEDİ" SÖZLERİ

"Stajyer Başbakan’ın söyledikleriyle ilgili bir şey söylemeyeyim yani. Kendisi ne söylediğinin farkında değil. En büyük terör destekçisi kendisidir, IŞİD’i besleyen büyüten kendisidir. Önce kendisini bunun bir hesabını versin.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 14:42
YORUM EKLE