Demirtaş o gün Kandil'de olacak

Demokratikleşme paketin açıklanacağı gün Kandil'de olacağı iddia ediliyor...

Demirtaş o gün Kandil'de olacak

İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ve daha önceki görüşmelere katılan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, görüşmenin detaylarını Kandil Dağı'ndaki PKK yöneticilerine aktaracakları bildiriliyor.

Pazar günü Kürdistan Federe Bölgesi’ne gidecek BDP heyetinin Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyuyla paylaşacağı demokratikleşme paketinin açıklanmasını Kandil'de KCK yöneticileriyle birlikte izlemeleri bekleniyor.

BDP heyetinin son İmralı görüşmesiyle ilgili detayları KCK'nın Yürütme Konseyi Eşbaşkanları ve üyelerine aktaracakları ve süreçle ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacakları bildirildi.

PAKET'İN AÇIKLANDIĞI GÜN KANDİL'DE OLACAKLAR

'Çözüm süreci' ve Türkiye'nin demokratikleşmesi kapsamında hükümetin hazırladığı demokratikleşme paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacağı hatırlatıldı. Başbakan Erdoğan'ın paketin açıklayacağı gün BDP heyetinin Kandil Dağı'nda olacağı belirtildi. Pazar günü Kürdistan Federe Bölgesi’ne gidecek BDP heyetinin, Pazartesi günü KCK yöneticileriyle paketin açıklanacağı toplantıyı birlikte televizyonlardan izleyip değerlendirebilecekleri ifade edildi.

BAYIK: BAŞTAN REDDETMEMEK İÇİN NEGATİF YAKLAŞMADIK

BDP heyetinin Pazar günü Kandil'de görüşeceği KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, demokratikleşme paketi ile ilgili Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesindeki köşesinde şunları yazdı:

"Başbakan 30 Eylül’de paket açıklayacağını söyledi. Eğer bu paket Kürt sorununu çözecek düzeyde adımlar ortaya koymazsa önceki paketler gibi hiçbir sonucu olmayan, dönemi kurtaran politik manevralar olarak tarihe geçer. Ancak, bu defa Kürt sorununun çözümünde radikal adımlar atmazsa AKP sonun başlangıcını yaşar. AKP’ye güven kalmaz ve toplumdan aldığı kredi biter."

Bayık, şöyle devam etti:

"PKK'lilerin geri çekilmesinin hiçbir resmi, hukuki ve yasal değeri yoksa, siyasi karşılığı da olmuyorsa neden bu çekilmeyi sürdürsünler" diyerek, "Bu paketten şu çıkacak, bu çıkacak beklentisi de doğru değildir. KCK baştan reddetmiş olmamak için negatif yaklaşım göstermemiştir. Bu aslında çok zayıf bir ihtimal de olsa devleti ve hükümeti doğru tutum takınmaları için bir teşvik olarak görülmelidir. Yoksa Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Paketin hazırlanma tarzı bir çözüm niyeti, adımının olmadığının çok açık ifadesidir" dedi. (haber1.com)

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 18:32
YORUM EKLE