Demirtaş: Kapatma davasının amaçlarından biri, muhalefet arasında tartışma yaratmak ve bölmek

Demirtaş Reuters'a konuştu

Demirtaş: Kapatma davasının amaçlarından biri, muhalefet arasında tartışma yaratmak ve bölmek

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters ajansının sorularını yanıtladı.

Muhalefete seçimleri beklemeden bir 'demokrasi ittifakı' kurma çağrısını yineleyen Demirtaş, HDP'nin kapatılması girişimini 'muhalefeti bölme amaçlı bir tuzak' olarak niteledi. Demirtaş, MHP'nin de 'devleti yeniden şekillendirmek' için AK Parti'yi kullandığı ama bu konuda 'başarılı olamayacağı' yorumunu yaptı.

Reuters'ın sorularını cezaevinden yazılı olarak yanıtlayan Demirtaş, muhalefet partilerinin 'ortak demokratik değerler üzerinde anlaşarak 2023 seçimlerini beklemeden, şimdi bir ittifak kurması gerektiğini' belirtti.

Demirtaş, "Demokrasi için omuz omuza mücadele etmek isteyen bütün partiler biraraya gelmeli" dedi. Demirtaş, "Baskı, zulüm ve yıkım her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bir seçimi beklemeden, bugünden itibaren kurulacak bir demokrasi ittifakı son derece anlamlı ve kıymetli olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Demirtaş, HDP'yi kapatma yönündeki girişimin de Erdoğan ve Ak Parti'nin kendi kurucu ilkelerini bir kenara bıraktığına işaret ettiğini belirtti. "İktidarda kalmaktan başka bir hedef veya amaçları yok" diyen Demirtaş, "Kapatma davasının amaçlarından biri, muhalefet arasında tartışma yaratmak, muhalefeti zayıflatmak ve bölmek. Muhalefet bu tuzağa düşmemeli" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, MHP-AK Parti ilişkilerine dair yorumunda da, MHP'nin 'giderek daha fazla baskı uyguladığını', 'AK Parti'nin kendilerine bağımlığından faydalanarak devletin kontrolünü ele geçirip yeniden şekillendirmek istediklerini' söyledi. Demirtaş, "Ama bunda hiçbir zaman başarılı olamayacaklar" dedi. 

Kendisini iyi ve güçlü hissettiğini, moralinin iyi ve vicdanının rahat olduğunu belirten Demirtaş, "Yasadışı şekilde evlerimizden gece yarısı kaçırıldık ve siyasi rehinelere dönüştürüldük. Bu nedenle gururluyuz. Bizi buraya atanlar utanç ve sıkıntı içinde. Tarihin kirli sayfalarına geçtiler" dedi.

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 16:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
hangi muhalefet
hangi muhalefet - 1 hafta Önce

çoğu muhalefet edenler dolaylı yönden iktidarı destekliyor.

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 1 hafta Önce

ne yazık ki tüm çağrılara başta ülkede var olan 19 sosyalist partilerden,HDP bileşeni partiler hariç ses veren olmuyor.
Ulusalcı sol,sosyalist solu boğmuş durumda. Sosyalsit sol dünyada örneği olmayan bir ülkede yaşadığını halen fark etmiş değil.
Türklük sözleşmesi ve devlet dinine halen cevap verebilmiş değil. Sosyalist sol yüz yıl önce bu topraklara önermeleri olan tarihi komünist partinin sözlerini yarım ağız dahi söylemekten uzak..
Tarihi parti ÖZGÜR HALKLARIN ÖZGÜR BİRLİKTELİĞİ demiş,yaşamı EYALET,FEDERASYON VE KONFEDERASYON olarak tarif etmiş. yerinden ,yasama yetkili katılımcı demokrasi ile yol alaçak yeni yaşam,doğrudan demokrasiye önermiş.
Oysa yüz yıllık cumhur halen temsili demokrasi (önüne konulan listeyi onaylayan) Kurulduğu gün TAKRİRİ SÜKUN ile başlayan yüz yıllık cumhur darbeler,sıkı yönetim ohal,1402,khk ve bu gün sus cesalısınız (sul cevza mahkemeleri) .
halen kadim halkların doğuştan insanın onuru olan dili,erdemi olam içine doğduğu inanç ve haysiyeti olan içine doğduğı halkın tanımı yasak,dilini konuşmak isteyene TERÖRİST deniliyor ve sosyalsit hareketin TÜRKLÜK SÖZLEŞMESİNE ÖNERMESİ YOK.,TEK DİL,TEK DİN,TEK MİLLET VE TEK DEVLETE SÖZÜ YOK.
Bir yüz yıl daha bekleriz biz.
Umut demokrasi derdi olanlarda,umut değerlerini korumak isteyenlerde.

SIRADAKİ HABER