Demirtaş: Kaç vatan haini var aranızda ey Cumhurbaşkanı?

"Demirtaş sokağa çağırmışmış. Tekrar çağırıyorum; zulme karşı direniş haktır!"

Demirtaş: Kaç vatan haini var aranızda ey Cumhurbaşkanı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının neden açıklanmadığını sordu.

AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Demirtaş, "Darbe girişimi vatana ihanetse, kaç vatan haini var aranızda ey AKP, ey Cumhurbaşkanı? Nerede bunun siyasi ayağı? Neden açıklamıyorsunuz, neyi gizliyorsunuz. Tek bir siyasetçi yok muydu ya darbe girişiminde, numune olarak?" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis mesaisinin başlamasıyla uzun aradan sonra partisinin haftalık grup toplantısında konuştu ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

'BİZE DÜŞEN YEZİD’E KARŞI HASAN OLMAKTIR'

"Kerbela sadece Hz. Hüseyin, Hz. Hasan şahsında bir haksızlığın ötesinde yaşama karşı bir duruş biçimidir. Kerbela'da yaşanan haksızlık ne ilkti, ne de son. Yezid o gün ortaya çıkmadı, o gün gitmedi. Bugün kendisine Saray inşa etmek isteyenlerde Yezid anlayışı devam ediyor. Kerbala'nın iki anlamı vardır; Zulüm ne kadar ağır olursa olsun teslim olmamak, direnmek. Zalim ne kadar gaddar olursa olsun diyalog kapısını kapalı tutmamak. Günümüzde bu anlayış devam ediyorsa bize düşen Yezid'e karşı Hasan olmak, Hüseyin olmaktır"

DİYANET’E ELEŞTİRİ: SEN SADECE SUNNİ YURTTAŞLARIN BAŞKANI DEĞİLSİN

"Bugün Kerbela yası tutulacak da, acaba hükümet yetkilileri Sünni yurttaşlarımıza sunduğu hizmetin milyonda birini sunacak mı? Diyanet İşleri Başkanı'nın cemevlerinde düzenlenen iftar programıyla ilgili tek bir programı var mı? Yok. Aldığın maaşın neredeyse yarısı Alevi yurttaşlardan geliyor. Sen sadece Sünni yurttaşların Diyanet İşleri Başkanı değilsin"

'AKP DİNİ DİYE BİRŞEY İCAT ETTİLER'

"AKP dini diye bir şey icat ettiler. Abartmak için söylemiyorum. Kendi kuralları var. Örneğin AKP dininde hırsızlık günah değil. Yolsuzluk ise neredeyse madalya sebebi.

DBP BELEDİYELERİNE KAYYUM ATANMASI

"Memleketin en büyük hırsızları AKP'li belediyeler. Adil bir müfettiş girsin şu belediyelere, neler çıkacak. Ankara'nın, İstanbul'un yarısını yediler. Servetlerinin haddi hesabı yok. Kendileri söylemedi mi?

"Gülen cemaatine peşkeş çektikleri arsaların haddi hesabı yok ama DBP'li belediyelere kayyum atadılar. Niye? Çünkü hırsız değiller. Hırsız olsalar baş tacı yapılırlar. Benim belediye eş başkanlarım tutuklanacak, mahkeme mahkeme süründürülecek, memleketi soyan belediye yöneticileri de demokrasi ve ahlak abidesi kesilecek, utanmadan da 'Şu belediyeye de kayyum atayın' diyecekler. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu da bize normal bir şeymiş diye yutturmaya çalışıyorlar.

MUHALİF MEDYA ÜZERİNDEKİ BASKILAR

"Küfürlü yazmayana köşe vermiyorlar. Bazı medya kanallarını da kapatıyorlar. Niye? Havuz medyası gibi onurlarını satmadıkları için. Onurlarını satmış olsalardı bugün onlara polis değil, bir bakan giderdi konuk olarak. Örneğiz Zarok TV var, Kürtçe çizgi film kanalı. Diyorlar ya 'biz asimilasyon ve inkarı bitirdik' yalanınız boyunuzu aşmış be!

‘EN SİNSİ ASİMİLASYONU AKP UYGULADI’

"Sizin döneminizdeki asimilasyon hızı cumhuriyet tarihinin on katını aştı. Bunu araştırmalar söylüyor. Bir de 'kendi anadilimizde konuşmayı yapamıyoruz' diye utanmadan sıkılmadan bizi suçluyorlar. Sen Kürtçe çocuk kanalını kapatırsan, Kürtçe müzik söyleyeni içeri atarsan, asimilasyon işte böyle gerçekleşir. En sinsi asimilasyonu bunlar uyguladı.

"Kaba saba yöntemi geçmiştekiler kullandı ama bunlar asimilasyonun en inceltilmiş bir halini kullanıyor. Ne acıdır ki bunu İslam adına yapıyorlar. 14 yıldır 'İslamcı bir partiyiz' diyenler bunu yapıyor. Yalanın, iftiranın en büyüğü de bunlarda. Bunun dinle imanla ne ilgisi var? Neymiş yüzde 50 oy alıyorlarmış. Haysiyetsizlik yüzde 50 ediyorsa kusura bakmasınlar. Bilsek ki yüzde 99 oy alacağız, haysiyetsizlik yapmayız biz.

‘BU DÜZEN YIKILACAK’

"Böyle bir ülke altında insanlar böyle yaşamı hak etmiyor. Tek başına iktidar olmak bu hakkı vermez sana. Gazeteyi, televizyonu, parlamentoyu kapatabilirsin ama yüreklerimize kelepçe vuramazsınız. Yıkılıp gidecek, bu düzen böyle gitmez.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

"Parlamentoda 4 parti varmış. Sadece 2 parti var, HDP ve diğerleri var. Biz varız, bir de ırkçılar, milliyetçiler, ulusalcılar var başka güç yok. Türkiye'de adalet ve eşitliği sizler, bizler temsil ediyoruz. Başka direnen odak direnmeye cesaret eden yok. Dikkat edin hepsi sarayın önünde süt dökmüş kedi gibi duruyor.

"Bizim minnetimiz yok. Senden ihale mi istedik? Hırsızlık mı yaptık? Millete zulüm mü ettik, neyimizden korkacağız. Bu ülkede yaşanmış bütün suçların siyasal sorumluluğu sizdedir. Biz size neden biat edelim. Hangi ruhta birleşirlerse birleşsinler.

"Dünyada bunun adı faşizmdir. Yaptıkları şeyin evrensel bir tane ismi vardır; faşizm. Hangi ruhta birleşirlerse birleşsinler, dünyada bunun adı faşizmdir. Seçimi kabul etmemiş de Facto Führer'im demiş. Solcu milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmış, muhalif basını kapatmış, OHAL ile ülkeyi yönetmeye kalkmış. Tek, tek demiş.

"Halen iddialıyım. Hayatı boyunca başından sonuna okuyabildiği kitap Hitler'in Kavgam kitabıdır. Orada yazılanları şimdi bir bir uyguluyor, millete de demokrasi diye yutturuyor.

''KANDIRILDIK” DİYEREK YIRTIYORLAR'

"Şu konuşmamızı yayınlayacak medya kanalı kalmadı artık. Zannediyorlar ki halk gerçekleri duymayınca herkes AKP'li olacak. Zannediyorlar ki televizyonlar kapanınca herkes Tayyipçi olacak. Biri bunları kandırmış herhalde. Bunların en zayıf noktası kandırılma. Önüne gelen kandırdı, giden kandırdı. Dünyanın en saf hükümeti. Bir tek biz kandıramadık. Bunları kandırmak isteyen herkes parmağında oynatmış. Peki, suçlu kim biz, öğretmenler, öğrenciler. Devleti parsel parsel satan bunlar ama sonra bir cümle ile 'kandırıldık' diyerek, yırtıyorlar. Bunlar er ya da geç ortaya çıkacak.

'TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KUMPASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

"Darbe ile mücadele ediyoruz adı altında darbeye karşı direnen demokrasi güçleriyle mücadele ediyorlar. Defalarca sorduk, nerede darbenin siyasi ayağı. Neden bunu açıklamıyorsunuz. Öğretmeni, memuru işten atıyorsun. AKP'nin içinde darbeyi haber alan bilen, kaç kişi var neden açıklamıyorsunuz. Darbeyi eniştemden öğrendim diyor. Yalan.

"Darbeden herkesten önce haberi vardı. Her şey ortaya çıkıyor. Bunları konuşmanın zamanıdır. Darbenin tedbirini alacaksın, sırf sen kendi iktidarını sağlamlaştırmak için önlemeyeceksin. Türkiye tarihinin en büyük kumpaslarından biriyle karşı karşıyayız. Bu gerçeği herkes şu koridorlarda konuşuyor da, kimse bu mikrofonda konuşmuyor. Darbenin içindeki bakanlar kim? Senin bilgin vardı neden insanların ölmesin göz yumdun? Hesabına geldi çünkü.

'OYUNU BOZDUĞUMUZ İÇİN HEDEF ALIYORLAR'

"Biz ne darbeden ne diktatörlükten yana olmadık. Bir darbe gerçeği var, darbe bir senaryo değil, ama buna karşı alınan tedbir bir senaryo. Muhalefet partileri de bu senaryoya uymuştur. O nedenle Saray'da biz yokuz, onlar var, Yenikapı'da onlar var. Oyunu bozan biziz. O yüzden bizi hedef alıyorlar. Bunu teşhir eden tek parti de biz olduğumuz için işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyorlar.

'DARBE GİRİŞİMİ İHANETSE, ARANIZDA KAÇ TANE HAİN VAR’

"Darbe girişimi vatana ihanetse, kaç vatan haini var aranızda ey AKP, ey Cumhurbaşkanı? Nerede bunun siyasi ayağı? Neden açıklamıyorsunuz, neyi gizliyorsunuz. Tek bir siyasetçi yok muydu ya darbe girişiminde, numune olarak?

"Bunların hepsi memleketin başına çorap örme operasyonudur. 32 bin kişi tutuklu. Türkiye'nin en kalabalık davası DEV-YOL davasıydı, bin 500 kişiydi. Zaman aşımından da düştü.

"32 bin kişiyi tek dosyada birleştirmek istiyorlar. Bu, oradan bir karar çıkmayacak demektir. 32 bin sanıklı dosya mı olur? Özel mahkeme kuracaklarmış. Binlerce kişinin ifadesiyle o kaos içerisinde hakikat ortaya çıkar mı? Çıkmaz. Dertleri de o zaten hakikat ortaya çıkmasın istiyorlar.

‘OHAL VE KHL’LERLE ÜLKEYİ YÖNETEMEZSİNİZ’

"Biz bunların üzerine gitmeye devam edeceğiz. OHAL ve KHK'lerle memleket yönetemezsiniz. Şimdi parlamento açık ne gerek var KHK'lere. Çünkü Meclis'i artık ayak bağı olarak görüyor. Ne güzel işte istediği KHK'yi yazdırıyor. Meclis'e gelse tartışmalar yürütülecek, basına yansıyacak, halk öğrenecek. Bunu yapmıyor, yüzlerce kanun maddesi çıkarıldı. Anayasaya aykırı. Adalet Bakanı, anayasayı ihlal ettiğini kabul ediyor. Bütün temel hak ve özgürlükleri yasakladılar. Memlekette her şey yasak, kendisi hiç sıkılmadan eskiden topladıkları kalabalıkların onda birini toplayamıyor diyorlar. Ya sen ücretsiz döner ayranla, otobüslerle miting yaparsın, bizim mitinglerimiz gazla, copla yapılıyor. Halk canını ortaya koyarak, direniş ortaya sergiliyor.

'TEKRAR ÇAĞIRIYORUM: ZULME KARŞI DİRENİŞ HAKTIR'

"Demirtaş sokağa çağırmışmış. Tekrar çağırıyorum; zulme karşı direniş haktır! Sana meşrudur da bize gayri meşru mudur? 15 Temmuz gecesi sokağa çıkana meşrudur da, milletvekiline dokunulunca sokağa çıkana mı gayri meşru? Sana meşrudur, bize değil midir? Halk demokratik tepkisini her yerde barışçıl tepkisini gösterecektir. Sokak demokrasinin en meşru alanlarından biridir. Sokağın gasp edildiği yerde demokrasi olmaz. Günlerce sokaklar çağrı yapanlar, beni suçlayarak kitlemizi baskı altına almaya çalışıyor."

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 10:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
kral cıplak
kral cıplak - 4 yıl Önce

kazanacagız kazanacagız meyve veren agac taşlanır.sabır

SIRADAKİ HABER