Demirtaş: Irkçılarla aynı etkinlik içinde olmayız

Selahattin Demirtaş, Gezi Parkı protestosuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu...

Demirtaş: Irkçılarla aynı etkinlik içinde olmayız

Diyarbakır'da gazeteciler ile bir araya gelen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecini, İstanbul’da yaşanan olayları ve geri çekilme sürecini değerlendirdi.

T24'ten Özlem Sevgi'nin haberine göre, İstanbul Gezi Parkı'nda yaşanan protestoların sadece ağaç katliamı için yapılmadığını belirten BDP lideri Demirtaş, “İnsanlar Gezi parkındaki ağaçlar için değil, aynı zamanda hükümetin olumsuz politikalarına da tepki koyuyor. Vatandaşın tepkisini değerli buluyorum. Biz BDP olarak gezi parkı direnişçilerinin yanındayız. Vatandaşa atılan her bir gaz ve vurulan joplar için hükümeti kınıyorum. Bölgede yıllardır olup biten İstanbul’da olsaydı onlarca genç İstanbul dağlarına çıkardı” diye konuştu.

"BAZI KESİMLER 'KÜRT SORUNUNU NASIL BALTALAYABİLİRİZ'İN PEŞİNDE"

Bazı grupların Gezi Parkı'ndaki direnişi farklı yere çekmek istediğini belirten Demirtaş, “Halkın tepkilerini değerli buluyoruz. Ancak bu eylemle birlikte şuan bazı ulusalcı, ırkçı ve milliyetçi kesimler 'Kürt sorununu nasıl baltalayabiliriz'in içindeler. Bunların farkındayız. Halkın direnişini destekliyoruz. Ama herkesin dikkatli olması gerekir" dedi.

"IRKÇI VE FAŞİST AYNI ETKİNLİK İÇİNDE OLAMAYIZ"

İstanbul’da yaşayanların gazı ilk kez tattığını belirten Demirtaş, "Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak’ta günlerce gaz yedik. Bir yıl geçmesine rağmen Diyarbakır sokaklarından hala gaz kokusu geliyor. Deminde belirttiğim gibi müzakere ve barış sürecine karşı ulusalcı ve milliyetçi kesimler süreci baltalamak için uğraşıyorlar, bunlara karşı dikkatli olmak lazım. Biz Gezi Parkı'nda yaşananları müzakere karşıtlığına çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Çünkü biz onlarla hareket etmiyoruz. Tabanımız kesinlikle ırkçı ve faşistlerle aynı etkinlikler içinde olmayız. Bizim tabanımız ne yapacağını bilir“ dedi.

"BU HAFTA İÇİNDE İMRALI’YA BİR ZİYARETİN GEÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ"

Demirtaş çözüm sürecine de değindi. Bu aşamada çözüm sürecini zorlayacak ve sıkıntıya sokacak bir gelişmenin olmadığını belirten Demirtaş,  “Şu ana kadar her şey iyi gidiyor. Tabi ki sürecin ikinci aşaması önemli. Geri çekilmeler sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Haziran sonuna kadar bitmesini bekliyoruz. Biz önümüzdeki hafta ikinci aşamayla ilgili yani ‘yasalarda neler değişebilir’ gibi somut projeler hazırlayıp grup toplantısında bunu açıklayacağız. Ancak ikinci aşamada somut olarak Öcalan İmralı’daki 14 metre karelik odadan çıkartılarak, diğer mahkumlarla bir araya getirilmesi sağlanmalı. Bu değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz. Adalet Bakanlığı'nın bazı konularda hazırlıklarının olduklarını belirttiler. Ancak bunları bekleyip göreceğiz. Ayrıca geçtiğimiz gün Adalet Bakanı ile İmralı’ya gidecek heyetle ilgili görüştüm. Bu hafta içinde İmralı’ya bir ziyaretin geçekleşmesini bekliyoruz. Bizim için isim çok önemli değil” dedi.

3. KÖPRÜNÜN İSMİ

İstanbul’da yapılacak olan 3. Köprüye verilen ismi eleştiren BDP lideri Demirtaş, “Başbakan sanki yeni bir torunu olmuş ve ismini hemen köprüye veriyor. Aile içi bir isim vereceğinize bunu halka sorsaydınız. Halk belki köprüye Pir Sultan Abdal isminin verilmesini isterdi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2013, 21:40
YORUM EKLE