Demirtaş eş genel başkanlığı bırakıyor mu?

HDP’de kongrenin ertelenmemesi ve olağan tarihinde yapılması görüşü ağırlık kazandı

Demirtaş eş genel başkanlığı bırakıyor mu?

HDP 3. Olağan Kongresi'nin ertelenmemesi ve olağan tarihinde yapılması görüşünün görüş Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eş Genel Başkan Demirtaş’a da iletildiği iddia edildi.

HDP’nin eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklu olmaları nedeniyle 3. Olağan kongrenin zamanlaması ile ilgili farklı öneriler dile getirilirken, ertelenme olması halinde olası bir erken seçimin partiyi hazırlıksız bırakabileceği görüşünün ön plana çıktığı öne sürülüyor.

MYNET’in aktardığına göre, kongrenin ertelenmemesi ve olağan tarihinde yapılması görüşü ağırlık kazandı.

Bu görüş, Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a da iletildi.

Edinilen bilgiye göre Demirtaş’ın, tekrar aday olup olmama konusunda parti organlarına, “Gerekirse bırakabilirim. Parti Meclis’inde görev yapabilirim” görüşünü ilettiği öğrenildi. Buna karşın HDP içinde ise Demirtaş’la yola devam etme eğilimi bulunuyor.

ALTERNATİF BİR İSİM GÜNDEMDE

İki dönem kuralı nedeniyle Demirtaş’ın tekrar seçilebilmesi ve tutuklamalar nedeniyle yaşanan il ve ilçe örgütlerindeki sıkıntıların aşılması için de parti tüzüğünde değişiklik yapılması gerekiyor. Siyaset yasağı alması durumunda Demirtaş’ın yerine gelecek alternatif bir ismin de gündemde olduğu kaydediliyor.

Öte yandan HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Demirtaş’ın tutukluluğunun birinci yıl dönümü olan 4 Kasım’ın “Tutsak Seçilmişlere Özgürlük Günü” olarak tanımlanarak bu kapsamda etkinlikler yapılması kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 15:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER