Demirtaş: Duruşmada söylediklerimin tamamı da yüzde yüz doğrudur

Demirtaş, duruşmadaki savunmasına ilişkin açıklama yaptı

Demirtaş: Duruşmada söylediklerimin tamamı da yüzde yüz doğrudur

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mahkemedeki savunamasına ilişkin açıklama yaptı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan Demirtaş’ın avukatları aracılığı ile gönderdiği mesajda, Abdullah Öcalan’ın hiç zaman kendisine ve partisine talimat vermediğini ifade etti.

Savunmasının bazı yayın organlarında çarpıtıldığını söyleyen Demirtaş, “Tutuklu yargılandığım dosyanın Ankara'da yapılan duruşmasında ifade ettiğim bazı beyanlarımın bazı yayın organlarında çarpıtıldığını, bazı yayın organlarında da yanlış ifade edildiğini öğrenmiş bulunmaktayım” dedi.

Hükümetin çözüm sürecini şantaj haline getirdiğini savunan Demirtaş, “Konunun açıklığa kavuşturulması açısından bir kez daha belirtmek gerekirse; Sayın Öcalan hiçbir zaman benimle ve partimle talimat olarak algılanabilecek bir ilişkiye girmemiştir. Ancak Hükümet, Sayın Öcalan'ın bazı değerlendirmelerini bize talimat gibi sunmaya çalışmıştır. Oysa Sayın Öcalan'dan bugüne kadar bize yönelik ne bir talimat alabilmişlerdir ne de bize herhangi bir emrivakiliği kabul ettirebilmişlerdir. Ancak, İmralı Çözüm Sürecini siyasi bir baskı ve şantaj aracı haline getirmeye çalışmışlardır. Bu baskılara ne Sayın Öcalan ne de biz boyun eğmedik” ifadelerini kullandı.

Duruşmada söylediklerinin ‘tamamen doğru’ olduğunu ifade eden Demirtaş, “Bu açıklamaları yapmamın nedeni de spekülatif bir gündem yaratmak değil, yargılandığım dosyada hakkımdaki bu yönlü iddialara cevap vermektir. Duruşmada söylediklerimin tamamı da yüzde yüz doğrudur. Hükümetin çözüm süreçlerine yaklaşımdaki samimiyetsizliğinin de anlaşılması açısından bunların bilinmesinde fayda olduğunu düşünüyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 18:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER