Demirtaş: Davutoğlu koalisyon denemek istiyor fakat Erdoğan izin vermiyor

Demirtaş, sosyal medyadaki gönüllülerinin seçim günlerinde olduğu gibi barış kampanyası yürütecek şekilde kullanmalarını istedi

Demirtaş: Davutoğlu koalisyon denemek istiyor fakat Erdoğan izin vermiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı TV programında koalisyon görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, "Sayın Davutoğlu, erken seçimden çok bir koalisyon denemek istiyor. Fakat sayın Erdoğan buna izin vermiyor" dedi.

Demirtaş, “Herkes sesini yükseltirse, pres yaparsa Hükümet bu savaşın yürütülemez olduğunu görecek” dedi. Demirtaş, sosyal medyadaki gönüllülerinin seçim günlerinde olduğu gibi barış kampanyası yürütecek şekilde kullanmalarını da istedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Med Nuçe TV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Koalisyon görüşmelerine değinen Demirtaş, "Sayın Erdoğan ne diyorsa neyin kararını veriyorsa sayın Davutoğlu bunu uygulamakla görevli AKP yetkilisidir. Sayın Davutoğlu, erken seçimden çok bir koalisyon denemek istiyor. Fakat sayın Erdoğan buna izin vermiyor. Bütün koalisyon ihtimal ve seçeneklerini boşa çıkarmaya çalışıyor" dedi.

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

- Sayın Erdoğan ne diyorsa neyin kararını veriyorsa sayın Davutoğlu bunu uygulamakla görevli AKP yetkilisidir. Öyle hükümetin başkanı bu misyonları kendisine yüklemek kendisine de haksızlık olur. Bu görevleri yerine getirme iradesi, şansı yok. Düşünün kendisi koalisyon kurmak istiyor, hissediliyor. Biz görüşmede şunu hissettik: Sayın Kılıçdaroğlu da açıkladı. Katılıyorum. Erken seçimden çok bir koalisyon denemek istiyor. Fakat sayın Erdoğan buna izin vermiyor. Bütün koalisyon ihtimal ve seçeneklerini boşa çıkarmaya çalışıyor.

'AKP- MHP KOALİSYONU BİLE ŞU DARBE HALİNDEN İYİDİR'

- Bizimle yapılan görüşmede sayın Davutoğlu'na şunu ifade ettik; 'İlkelerimiz çerçevesinde Türkiye 'de bir koalisyon kurulmasını destekliyoruz. Koalisyon kuramadığınızda, erken seçime gitmek istemediğinizde bizim kapımız size açık' dedik. Buyurun gelin dedik. Siyasi kriz yaratmak istemiyoruz. AKP- MHP koalisyonu bile şu darbe halinden iyidir.

'ERDOĞAN'IN AYRI BİR PARADİGMASI VAR'

- Sayın Erdoğan'ın ayrı bir paradigması var. İslam toplumunun kafasında İslam devletlerinin halifesi. Kendisi de böyle bir rol biçmiş kendisine. Ben yeryüzünde şu anda Müslüman devletler ve topluluklar içerisinde en güçlü liderim. Bu rolümü ancak bir başkanlık sistemi ile perçinleyip bütün bölgede hakimiyetimi oluşturabilirim. Ortadoğu'da herkesin hamiliğine soyunma rolü.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 23:06
YORUM EKLE