Demirtaş: ‘Bizim ona saygımız vardır’

Selahattin Demirtaş, Şerafettin Elçi tartışmalarına yanıt verdi…

Demirtaş: ‘Bizim ona saygımız vardır’

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, partileriyle ilgili son günlerde medyada yer alan haberleri eleştirerek, "BDP, demokratik bir partidir. Parti içerisinde bulunan bütün arkadaşlarımız, düşüncelerini özgürce dile getirebilir. Sayın Şerafettin Elçi de görüş ve eleştirilerini dile getirmiş. Eğer bugün AK Parti’de olmuş olsaydı sanırım 'Farklı düşünüyor' diye çoktan ihraç edilirdi. Yıllardır BDP’nin içini kaşıyarak sorun çıkarmak isteyenler, buradan ekmek çıkaramaz" dedi.

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, yarın Van’da başlayacak BDP kampına daha önceden programı olmayan bütün milletvekillerinin katılacağını ve seçimden sonra yaşanan siyasal gelişmelerin değerlendirileceğini söyledi. Demirtaş, "Yoğunluktan dolayı bir araya gelip görüş alışverişinde bulunamadık. Demokratik özerklik ve meclisin boykot edilmesi dahil bütün gelişmeleri kampta değerlendireceğiz" diye konuştu. Demirtaş, özellikle 'Demokratik Özerklikle' ilgili bazı blok milletvekillerinin eleştirilerinin bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sayın Şerafettin Elçi ismi üzerinde duruluyor. Sayın Elçi, bir partinin genel başkanıdır. Düşüncelerine ve görüşlerine saygımız var. Kendi partisi Kürt sorunun çözümünde federasyonu öngörüyor. Bizim ona saygımız vardır. Demokratik özerkliği eleştirebilir, zamansız bulabilir. Ancak, bu blok olarak alacağımız kararlarda, uymayacağı ve kararlara saygı göstermeyeceği anlamına gelmez. Yıllardır BDP’yi içten kaşıyarak sorun çıkartmaya çalışıyorlar. BDP’nin içten kaşınması kimseye ekmek kazandırmaz. Partimizde demokrasi var. Lider saltanatı yok. Eğer bugün sayın Elçi Ak Parti’de olsaydı belki bu görüşlerinden dolayı, yani farklı düşündüğü için ihraç edilebilirdi. Ama BDP’de böyle bir şey söz konusu değil. Kendisi de zaten bir BDP üyesi değil, blok içerisinde yeralan Katılımcı Demokrasi Partisi'nin genel başkanıdır."

Hürriyet

YORUM EKLE