Demirtaş: AKP haricindeki diğer seçeneklere kapımız açık

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, ‘Koalisyonları cumhurbaşkanı kurmaz siyasi partiler kurar ve koalisyondan korkmaya da gerek yok’ dedi

Demirtaş: AKP haricindeki diğer seçeneklere kapımız açık

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yeni hükümet nasıl şekillenirse şekillensin beklentilerinin insan haklarına saygılı, parlamenter rejimin gereklerini yerine getiren bir politika izlenmesi olduğunu belirtti.

HDP milletvekili adayları ile toplantıya girmeden önce açıklamalar yapan Demirtaş, çözüm sürecinin de devam etmesi için girişimlerini sürdüreceklerini belirtti. Demirtaş, "Sayın Erdoğan'la husumetimiz olduğu için değil anayasayı ve kurumlarını ihlal eden bir cumhurbaşkanının dayatması olduğu için başkanlık sistemine karşı çıktık" dedi.

HDP lideri ayrıca; Cumhurbaşkanlığı makamını tartışmaya açanın bu makamda oturan kişi olduğunu belirterek, "Koalisyonları cumhurbaşkanı kurmaz siyasi partiler kurar ve koalisyondan korkmaya da gerek yok" dedi.

Dolmabahçe mutabakatında varılan 10 maddenin müzakere edilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

‘’İmralı ziyareti faydalı olur diye düşünüyorum. Sayın Davutoğlu'nun belirttiği sorumluluklarımızın arkasındayız. Çözüm sürecinde nereye geldiğimizi kendisi de biliyor, gizli kapaklı değil. Dolmabahçe görüşmesinin müzakere edilmesi ve PKK'nin müzakere yapması noktasına gelmiştik zaten. HDP sürecin devam etmesi yönünde sorumluluğunu biliyor ve daha fazla sorumluluk almaya hazır.

Çağrı aşamasına gelindiğinin Davutoğlu da farkındadır. Silahlar konusunda çağrı yapacak Öcalan'dır. Öcalan da İmralı da hazır bekliyor. Davutoğlu hazırsa yarın gidelim. Koalisyon hükümeti kurulsun, müzakere sahiplenilsin. Biz barış için halkımıza söz verdik, samimiyiz. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

"DİĞER SEÇENEKLER İÇİN KAPIMIZ AÇIK"

Partilerle birbirimizi tebrik etme dışında bir görüşmemiz yok. Gayriresmi bir görüşmemiz de yok. Partimize fikirler iletilirse biz de düşüneceğiz. Hiçbir teklife kapalı değiliz. Kapımız herkese açık. MHP’nin ne yapacağına biz karar veremeyiz, kendileri bilirler. Şununla olurum olamam diyemeyiz, hiçbir partiyi zorlayacak halimiz yok. Ama partimize hakaret eden yaklaşımları da kabul etmeyiz. Onlar neyse HDP de odur. Laf lafa geldiğinde milletin iradesinden dem vuranlar, HDP’nin arkasındaki halka hakaret edemez. Seçenekler ortaya çıkmadan bir şey demeyeceğiz. AKP ile söylediklerimizin arkasındayız. Diğer seçenekler için söylüyorum, kapımız açık.’’

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 11:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER