Davutoğlu, 'Türkiye Suriye'ye girecek mi?' sorusunu yanıtladı

Son günlerde sıkça iddia edilen konuya ilişkin açıklamalarda bulundu

Davutoğlu, 'Türkiye Suriye'ye girecek mi?' sorusunu yanıtladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bingöl ve Elazığ mitinglerinden Ankara’ya dönerken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesi söz konusu mu?" sorusuna, "Yok, şu an herhangi bir şekilde Türkiye’nin müdahil olacağı bir durum söz konusu değil" yanıtını verdi.

Hürriyet'ten Akif Beki'nin haberine göre, Davutoğlu'nun ilgili soruya cevabı şu şekilde:

“Suriye’ye girişler yine gündemde” hatırlatması üzerine: Bunlar spekülatif şeyler. Bunların hiçbir karşılığı yoktur. Şu bir vaka. Suriye’de dengeler süratle değişiyor. Muhalifler gittikten sonra Lazkiye’ye baskıyı arttırdılar. Öbür tarafta güneyde de Kalamin’de ve Şam’ın etrafında, Suriye- İsrail sınırında çok az bir yer kaldı rejimin elinde. Tümüyle muhaliflerin kontrolüne geçti. Hatta dün İsrail basınında bazı haberler çıktı, Esad Şam’dan Lazkiye’ye geçecek gibi. Suriye rejimi gittikçe sıkışıyor. Humus civarında bazı kazanımlar elde etti. Dengelerde ciddi değişiklikler var. Artık Nusayri gruplar Esad’a asker vermiyor. Hava kuvvetleri ile bombalayarak muhalifleri yok etmeye çalışıyor. Suriye içinde dengeler değişiyor da Türkiye için öyle bir şey söz konusu değil.

"TÜRKİYE'NİN MÜDAHİL OLACAĞI BİR DURUM YOK"

“Türkiye’nin müdahalesi söz konusu mu?” sorusu üzerine:  Yok, şu an herhangi bir şekilde Türkiye’nin müdahil olacağı bir durum söz konusu değil. DAİŞ, Fırat nehrinin doğusunda... Dikkatinizi çekmesi gereken husus şu: Suriye rejimi bütün bu süreçte DAİŞ’e hiçbir mermi dahi atmadı. Muhalifleri bombalıyor varil bombalarıyla, DAİŞ’e bir şey yapmıyor. Fırat’ın doğusunu DAİŞ’e terk etti. Bu da onun stratejisini gösteriyor, savunmak istediği yerler sahil kesimleri, Nusayrilerin yaşadığı yerler. Suriye’yi savunmayı bırakıp, bu duruma geçtiler. Çok tehlikeli bir noktaya geliyor. Irak’ta ordunun Musul’u terk etmesi gibi, Halep’te o anlamda bir ciddi geri çekilme var Esad açısından. Rusya ve İran’ın desteklerine rağmen kan kaybediyor. Lübnan-Suriye sınırında da muhalifler çok ilerledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 08:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER