"Davutoğlu'nun Obama'dan randevu alması bardağı taşırdı"

Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasındaki iplerin kopmasının nedenini yazdı

"Davutoğlu'nun Obama'dan randevu alması bardağı taşırdı"
Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından AK Parti genel başkanlığı görevini bırakma kararı alan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ABD Başkanı Barack Obama'dan randevu almasının 'bardağı taşıran son damla' olduğunu yazdı. 
 
Tolga Tanış, "2014’ün sonunda Hürriyet’e verdiği bir mülakatta, 'TÜSİAD’ın muhatabı cumhurbaşkanı değildir, başbakandır' diyen eski TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’e köpürmüşken, 18 Mart mutabakatı sonrası aynı minvalde demeçler veren Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a sessiz kaldı. Hatta belki bunun tadını çıkardı. Ve o hızla, Washington’a yönelip kendisine baştan çizilen çizgiyi aşmaya çalışınca da bardağı taşırdı" dedi.
 
"Obama'dan randevu istediği haberini 19 Nisan’da ilk Hürriyet duyurduğunda, o hafta Washington’da yapılan görüşmelerde Yönetim’e söyleyenler olmuştu halbuki. 'Bu randevuyu verirseniz Davutoğlu’nun sonu olur' diyenler vardı" diyen Tolga Tanış, yazısında "Ancak Yönetim de Türkiye’deki anayasa tartışmalarından uzak kalmaya çalıştığından, Türkiye’de yürütmenin başı olan Başbakan’ın böyle bir görüşme talebi olduğunda bunu geri çevirmenin doğru olmadığını hesaplayarak, 5 Mayıs’ı Beyaz Saray takvimine işledi" ifadelerine yer verdi.
 
(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 19:45
YORUM EKLE