Davutoğlu: Hamas bizim için terör örgütü değil

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hamas'ın terör örgütü olmadığını ifade etti

Davutoğlu: Hamas bizim için terör örgütü değil

Almanya'da temaslarını sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hamas'ın hiçbir terör eylemi yapmadığını belirterek, "Türkiye açısından Hamas terör örgütü değildir" dedi.

Almanya’daki resmi temasları kapsamında Körber Vakfı’nda düzenlenen etkinlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Mahmud Abbas ile Ankara’da yarın (13 ocak) bir görüşme gerçekleştireceğini ifade eden Davutoğlu, “Bizim için Hamas terör örgütü değildir” dedi.

'BİZİM İÇİN HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR'


Başbakan Davutoğlu bir gazetecinin sorusuna şöyle yanıt verdi: "Halid Meşal 2 hafta önce Konya'daydı. Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas Ankara'da, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Yarın kendisiyle görüşeceğim. Türkiye Filistin halkının büyük dostu. Tüm Filistinli liderlerle temasımız var. Bizim için Hamas terör örgütü değildir, hiçbir terör eylemi yapmamıştır. Hatta dün Paris'teki terör saldırısını Hamas çok net şekilde kınadı. Eğer toprakları işgal edilmemiş olsaydı Filistinlilerin bu tür örgütlere ihtiyacı olmayacaktı"

Davutoğlu Filistin meselesine değinerek: "Bana demokrasiyle ilgili birçok soru sordunuz. Evet, her türlü soruyu cevaplamaya açığım. Fakat İsrail tarafına şu soruyu sorduk mu? Filistinli bakanı hangi sebeple öldürdüler? İsrail tarafına böyle bir soru soruldu mu? Böyle bir ölümle ilgili kendilerine hiç soru sorulmadı" dedi.

'KIRIM'IN İŞGALİNİ TANIMIYORUZ'

Ukrayna’nın doğusu ile alakalı olarak Türkiye’nin bölge politikasının sorulması üzerine Başbakan Davutoğlu, "Bizim tutumumuz oldukça açık. Biz Kırım'ın işgalini tanımıyoruz" cevabını verdi.

“Kırımlılarla Kırımlı Tatarlarla tarihi bir bağımız var ve tarihin getirdiği sorumluluklarımız var.” diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Türkiye'de Tatar kökenli çok kişi var. Şu an hala da Kırım'da yaşayan 300 bin kadar Kırım Tatarı var. Onların refahı, esenliği bizim için çok önemli. Kırım, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün içerisindedir ve biz bunu destekliyoruz. Bizim Ukrayna ile ilişkilerimiz çok iyi, Rusya ile de ilişkilerimiz çok iyi. Bu noktada bahsettiğim temeller üzerinde çalışmalarımıza devam edeceğiz."
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 23:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER