Dava açılırsa Demirtaş 19 yılla yargılanacak

Demirtaş, dokunulmazlığının kaldırılması halinde 19 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Dava açılırsa Demirtaş 19 yılla yargılanacak

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen teşvik ve Cumhurbaşkanı'na hakaret gerekçeleriyle hakkında soruşturma başlattığı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlığının kaldırılması halinde 19 yıl hapis cezasıyla yargılanacak.

Savcılık, Demirtaş'ın dün yaptığı konuşmasında "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak", "suç işlemeye alenen tahrik etmek", "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işlediğine karar vermiş ve Anayasa'nın 83 maddesine istinaden "dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunmuştu.

Demirtaş'ın dokunulmazlığının kaldırılması için Savcılığın hazırladığı fezleke, soruşturma izni için Adalet Bakanlğı'na, oradan da Başbakanlığa iletilecek. Başbakanlık fezlekeyi Meclis'e sevk edecek ve TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar alınırsa Demirtaş hakkında soruşturma yürütülecek. Demirtaş, hakkında dava açılması halinde üzerine atılı 4 ayrı suçtan 4 yıldan 19 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 21:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

hepimiz seloyuz yedirmeyiz

tc
tc - 3 yıl Önce

hepiniz apoydunuz, yedik. selahattin demirtaş doğru yolu bulmalı. ben şahsen beğeniyorum. ama pkkya karşı tepkisini artık vermeli. ilişkisini kesmeli. o zaman türkiye partisi olur, o zaman türklerde oy verir.

yok artık
yok artık - 3 yıl Önce

yav 19 yıl ne demek çüş