'Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolu, Türkiye'nin enerjiye ihtiyacı var'

Bülent Arınç’ın Yırca yorumu…

'Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolu, Türkiye'nin enerjiye ihtiyacı var'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Danıştay'ın Manisa'nın Soma ilçesinin Yırca Mahallesi'nde verdiği karara Kolin Şirketi'nin uyması gerektiğini belirterek, hükümet olarak bu konuda taraf olmadıklarını söyledi.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği konusunda yeni çalışmalarını Bakanlar Kurulumuza sundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da madencilik sektörünün ta başından bugüne kadar bulunduğu durumu özetleyen güzel bir sunum yaptı. Bu son olaylar ışığında da Madencilik Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikler konusunda bilgi verdi. Her iki konu hakkında, yani Sayın Çelik ile Yıldız'ın gündemindeki konuların tümünü Sayın Başbakanımız çarşamba günü yapacağı geniş bir açıklamayla kamuoyuna duyurmuş olacak.

DANIŞTAY’IN YIRCA KARARI

Danıştay 6. Dairesi'nin verdiği kararı şöyle özetlemek mümkün. Danıştay 6. Daire 2 hususta karar veriyor. Zeytincilik kapsamında bu tür termik santrallerin belirli uzaklıkta yapılması ikincisi de acele kamulaştırma konusunda bir hukuksuzluk var mı bu kapsamda bir karar var. Yargı kararlarına uymak zorundayız. Biz burada bir taraf değiliz. Danıştay'ın kararı gereğince şirkete düşen bunun gereğini yerine getirmektir. Enerji ve Tarım Bakanlığı ile bunu takip etmek zorundayız. Türkiye'de bazı bölgeler hükümetimizin verdiği destek nedeniyle her taraf zeytin tarlası olmuştur.

‘TÜRKİYE'NİN ENERJİYE İHTİYACI VAR’

Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye'nin enerjiye de ihtiyacı var. Zeytin alanlarıyla ilgili sıkıntı sadece termik santral yapılmasıyla ilgili değil. Bursa'nın gemlik ilçesi birinci bölge deprem yeri. Hükümetimiz Gemlik'in daha güvenli bir yapıya sahip olması için güçlü bir yapıya sahip noktalarda konut yapmak istiyor. Gemlik'in yeniden inşaa edilmesi için müracat edilen tek alan zeytin tarlaları.. Ama siz yeniden Gemlik'i inşaa ederken bazı alanları verimsiz olan zeytin tarlaları var. Anayasa Mahkemesi bile Gemlik'in bu ihtiyacını geri çevirdi. Kesinlikle bunu Gemlik'e yapamazsınız dedi. Peki biz nerede Gemlik'i inşaa edeceğiz? Uzaya mı denize mi yeni Gemlik'i inşaa edeceğiz. Termik Santral'in temelinin atıldığı gün köylüler bayram etmişti.

İMRALI ZİYARETİ

Çözüm süreci devam ediyor. Biz henüz masadayız, kalkmadık. Asıl HDP ne yapacak, neyi temsil edecek? Biz bu süreçte, bir siyasi uzantılı, işleri kolaylaştırmak bakımından farklı görüyoruz onlar da misyonlarını yerine getirmeli.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 21:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER