'Cumhurbaşkanı'na hakaret'te Demirtaş'ı retweet etmek de suç sayıldı

Soruşturma kapsamında suçlanan twitter kullanıcısına soruldu: 'Şapşik nedir açıkla?'

'Cumhurbaşkanı'na hakaret'te Demirtaş'ı retweet etmek de suç sayıldı

'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamaları dur durak bilmeden devam ediyor. Bu kez de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bir tweetini retweet etmek suçlamalar arasına girdi.

‘Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü‘nce yapılan çalışma sonucunda Twitter’da ‘retiredactivist‘ kullanıcı adıyla bilinen aktivist fotoğrafçı hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret‘ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Tweetleriyle Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği ileri süren retiredactivist adlı hesaptan ‘suç unsuru‘ olduğu iddia edilen tweetlerde Erdoğan’ın adı yer almazken, ‘Hırsız’, ‘Uzun’, ‘Başkan olamayacaksın’ gibi göndermeler bulunuyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, özellikle Kobani’de ve son dönemde Akçakale’de çektiği fotoğraflarla bilinen ‘retiredactivist‘ adlı kullanıcının, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Kim olduğumu sormuşsun tanışalım mı? @RT_Erdoğan” tweetini retweet etmesi de dosyada yer aldı.

'ŞAPŞİK NEDİR AÇIKLA?'

Soruşturma kapsamında kullanıcıya “Herhangi bir siyasi partiye üyeliğiniz bulunmakta mıdır?” diye sorulması da dikkat çekerken, dosyada tweetlerde Erdoğan’a karşı kullanıldığı öne sürülen benzetmeler için de; “Monster, Longman ve Şapşik kelimeleri ne anlama gelmektedir? Açıklayınız” denildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 11:03
YORUM EKLE