CHP'li vekillerin Diyarbakır raporu

Diyarbakır'da saha çalışması yapan Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ile İzmir Milletvekili Oğuz Oyan raporlarını tamamladı.

CHP'li vekillerin Diyarbakır raporu

CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ile İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, 5 gün boyunca Diyarbakır'da saha çalışması yaptı. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları ile bir araya gelen vekiller, köylere ve kahvelere de gitti.

CHP'li vekiller, Diyarbakırlılara, "Genel Başkan ve yönetim değişti. Yeni bakış açısı ile buradayız. Sizi dinlemeye geldik. Bizim hakkımızda ne düşünüyorsunuz" diye sordular.

Yurttaşların, "Kürt politikası konusunda ne düşünüyorsunuz" sorusuna CHP'liler, "Herkesin inancı Allah ile kul arasındadır. Kimlik herkesin şerefi ve onurudur" dedi.
Kişisel hak ve özgürlüklerden yana olduklarının altını çizen CHP'liler, "Resmi dil Türkçedir ama bölgede konuşulan dil sonuna kadar kullanılmalı. Dilini öğrenebilmeli ama devlet eliyle değil. Özel dershanelerde Kürtçeyi öğrenebilirler" dedi.

Şevket Köse, "İnsanlar kendi köyünün ismini kullanabilmeli. Nüfus cüzdanında da Kürtçe kullanılabilir" dedi.

Diyarbakırlıların, "Kılıçdaroğlu ne zaman gelecek" diye sorduklarını belirten Köse, "İşsizlik ve yoksulluk konusunda ne yapacaksınız" sorusunun da kendilerine çok yöneltildiğini söyledi.

ANKA

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER