CHP'den Erdoğan'a Paris katliamı ve MİT sorusu

CHP'li Sezgin Tanrıkulu Başbakan'a sordu: 'Ömer Günet ve MİT irtibatı hakkında açıklama yapacak mısınız?'...

CHP'den Erdoğan'a Paris katliamı ve MİT sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 9 Ocak 2013’te üç Kürt kadın siyasetçinin öldürüldüğü Paris katliamına ilişkin ortaya çıkan yeni iddiaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sordu. Tanrukulu, "Ömer Güney'in MİT'le irtibatlı olduğuna dair güçlü iddialar bulunmasına rağmen neden bu konuda herhangi bir açıklama yapmamaktasınız?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Paris katliamına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e yazılı bir soru önergesi verdi.

Paris katliamına ilişkin ortaya çıkan son bilgilere dikkat çeken Tanrıkulu, "9 Ocak 2013 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katil zanlısı olarak yakalanan Ömer Güney'in MİT mensuplarıyla suikastı planladığı görüşmeye ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarından sonra, şimdi de Güney'in MİT'le irtibatına dair güçlü bir delil daha ortaya çıkmıştır. Karşı Gazetesi'nin haberine göre Güney'in telefonunda kayıtlı olan 13 numaradan biri MİT'e ait. Gazetenin haberine göre Güney'in telefonundaki rehberinde 0 442.. ile başlayan numara MİT Erzurum Bölge Başkanlığı'na ait" dedi.

Tanrıkulu Erdoğan’dan şu sorulara yanıt istedi:

-Ömer Güney'in MİT'le irtibatlı olduğuna dair güçlü iddialar bulunmasına rağmen neden bu konuda herhangi bir açıklama yapmamaktasınız?

-Güney'in MİT Erzurum Bölge Başkanlığı'yla nasıl bir ilişkisi bulunmaktadır?

-Fransa Adalet Bakanlığı, Güney'in telefonlarında kayıtlı bulunan beşi sabit, sekizi mobil olan 13 numaranın kime ait olduğunu sorduğu halde neden henüz bir yanıt vermediniz?

-Paris cinayetlerinin MİT tarafından planlandığına dair kamuoyunda güçlü bir kanaat ortaya çıkmışken, bu konunun netliğe kavuşturulması için herhangi bir idari çalışma yürütülmekte miydi? Yürütülüyorsa, aradan bir yılı aşkın süre geçtiği halde neden bir sonuca ulaşılmamıştır?

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 16:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER