CHP'de İhsanoğlu dışında adaya izin yok

Kılıçdaroğlu açıkladı...

CHP'de İhsanoğlu dışında adaya izin yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu ismi dışında CHP'den çıkacak başka bir cumhurbaşkanı adayına izin vermeyeceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV'de Halk Arenası’nda Uğur Dündar’ın sorularını yanıtladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu'yla ilgili merak edilenleri yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bu seçimde büyük risk aldığını söyledi.

Uğur Dündar’ın “Suudi Arabistan’ın Abdullah Gül’e, onun da Devlet Bahçeli’ye, Bahçeli’nin de size Ekmeleddin İhsanoğlu ismini açtığını söyleyen köşe yazarları oldu. Ne diyeceksiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

''Bu bir komplo teorisidir. Türkiye’de böyle şeyler üretilir. Hatta sonra inanılır. Böyle bir şey olmamıştır. Ben siyasi kimliği olmasın istedim. Aynı zamanda entellektüel, barışçıl, dünyayı tanıyan, herkesi kucaklayan bir kişiye ihtiyacımız var dedim. Hatta ben bu tanımlamayı yaparken Ekmeleddin Bey’in yanındaki biri de ona dönüp Kılıçdaroğlu aynı sizi tarif etti demiş. Hakikaten de Ekmel bey bu tarife oldukça uyuyor.

Ben kendim hem parti çevresinde hem de çok yakın çevremde araştırma yaptım. Ve Ekmel Bey'i sorduğum hiçkimse tarafından olumsuz bir yanıt almadım. Sıcak siyaset yapmamış, tarafsız olması olsun diğer özellikleri olsun bu konuda kendi çevremizde mutabık kaldık. Ardından bu ismi sayın Bahçeli’ye götürdüm. O da kabul etti. Suudi Arabistan iddialarına tabii ne diyeyim, gülüyorum. Ekmel Bey kadın erkek eşitliğine inanan biri. Suudi Arabistan’da bu yok.

Ekmel Bey’e ben Atatürk ve devrimleriyle ilgili herhangi bir şey sormadım. Çünkü o zaman da “bak işte seçilmek için diyor” diyeceklerdi. İhsanoğlu’nun sözlerine değil önce eserlerine bakalım. Atatürk’le ilgili kurumlarda da görev yapmış, yazdığı eserlerde gerek Atatürk, gerek laiklikle ilgili düşünceleri belli. Tabii kendisi programlarda sorulduğunda anlatabilir. Ama böyle hem doğuyu hem batıyı görmüş bir insanın Atatürk değerlerini ve Cumhuriyet değerlerini en net biçimde görmüş bir kişi.

Ekmel Bey’i her türlü araştırdık. Kiminle görüşmüş, hangi liderlerle fotoğrafı var. İlişkileri nasıl. Hepsini inceledik. Ama ben asla “Siyasi görüşünüz ne? Hangi partiye oy veriyorsunuz?” diye sormadım. Sormam da zaten. Önümüzde İslami değerleri yani kendi halkının değerlerini, bunun yanı sıra bilim tarihini çok çok iyi bilen bir insan. Putin’den Obama’ya, Azerbaycan liderinden bir çok dünya liderine kadar pek çok liderle arası iyi olan bir insan. Siz bu adama devlet olarak da üstün hizmet madalyası vermişsiniz. Yani takdir etmişsiniz.

Bakın şunu da söyleyeyim böyle yetişmiş bir başka insan da olabilir. Aklımızdan geçen diğer isimler Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk gibi isimlerdi.

Bu adayı belirleyip risk üstlendim. Sadece partime uygun bir isim bulsaydım risk olmazdı. Ama ben ülkemin bir maceraya sürüklenmesini istemiyorum. Rejimin değişmesini istemiyorum. Onun için bu aday sağdan soldan herkesin kucaklayabileceği bir aday olmalıydı. Risk üstlendim evet. Artı elbette ki tepki gelecekti. Bunu biliyordum. Hele CHP’den tepki gelmeyecek demek, bu eşyanın tabiatına aykırı. Biz farklı düşüncelerin bir araya geldiği bir partiyiz. Ama bir aday belirlenmişse ikinci bir adayın CHP içinde belirlenmesi olmaz. Buna izin vermem. Ben CHP içinde çok şey değiştirdim. Herkes artık özgürce düşüncelerini ifade edebilir burada. Bana gelip beni eleştirenlere hiç kızmadım hep teşekkür ettim. Artı biz kadın kollarını ve gençlik kollarını kurduk.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 21:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER