'CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını kınıyoruz'

CHP’li Berberoğlu, MİT TIR’ları davasında tutuklandı

'CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını kınıyoruz'

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Dokunulmazlıkların kaldırılması ile başlayan demokratik siyasete darbe süreci, onlarca belediye eş başkanının tutuklanması, seçilmiş belediyelere kayyumların atanması ve 4 Kasım’da da Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin rehin alınmaları ile sürdürüldü. Bugün CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bu sürecin bir devamıdır” denildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

20 Mayıs 2016’da Meclis’te dokunulmazlıkların kaldırılması ile başlayan demokratik siyasete darbe süreci, onlarca belediye eş başkanının tutuklanması, seçilmiş belediyelere kayyumların atanması ve 4 Kasım’da da Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin rehin alınmaları ile sürdürüldü.

Bugün CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bu sürecin bir devamıdır.

Ülkemiz her alanda gün be gün derinleşen ve evrensel insan haklarının ve hukuk ilkelerinin çiğnendiği ve yok sayıldığı bir süreci yaşamaktadır.

Baskıların gittikçe arttığı bir dönemde demokrasi mücadelesi verenlerin, demokratik değerlere sahip çıkanların eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesini büyütmeleri gereklidir.

Bir kez daha hatırlatıyoruz ki, bugün adaleti çiğneyenler, her türlü hukuksuzluğu yaparak iktidarlarını sürdürmeye çalışanlar, yarın hukuk ve adalet zeminine en fazla ihtiyaç duyanlar olacaktır.

HDP olarak, demokratik siyaset alanına ve muhalefet partilerine yönelik darbe sürecine boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimiz başta olmak üzere tüm tutuklu vekillerin, belediye eş başkanlarının ve demokratik siyasetçilerin özgürlükleri için mücadelemizi büyüteceğiz.

(HABER MERKEZİ)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER