CHP'li vekillerden 'Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakın çağrısı

CHP’li vekiller, HDP’nin  tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın serbest bırakılmasını talep etti

CHP'li vekillerden 'Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakın çağrısı

CHP'nin İstanbul milletvekilleri Barış Yarkadaş, Eren Erdem ve Sezgin Tanrıkulu, kişisel Twitter hesaplarında yaptıkları paylaşımlarda HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın çağrı yaptılar.

Tanrıkulu, Yarkadaş ve Erdem, 4 Kasım 2016'dan bu yana, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini belirttiler.

T24’ün haberine göre, CHP'li vekillerin paylaşımları şöyle:

‘BU AYIBA VE HAKSIZLIĞA SON VERİLMELİ’

“Bu ayıba ve haksızlığa son verilmeli” diye çağrı yapan Barış Yarkadaş, "Cumhurbaşkanı adayları belli oldu. Adaylar alanlara çıkacak ve oy isteyecek. HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ise hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutuluyor. Bu yüzden propaganda yapabilme imkanı yok. Bu ayıba ve haksızlığa son verilmeli, Demirtaş derhal tahliye edilmelidir" dedi.

Demirtaş’ın serbest kalması gerektiğini ifade eden Eren Erdem, "HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın mahkemede kesilmiş cezası ve hükmü yok. Ve halen tutuklu. Bir adayın, hem de tüm yükümlülükleri tamamlayıp Cumhurun başına aday olmuş bir siyasetçinin tutukluluğu, seçim adaletine gölge düşürecektir. Serbest kalmalıdır" ifadelerini kullandı.

Demirtaş’în tutuklu bulunmasının eşit seçim koşullarına aykırı olduğunu anımsatan Sezgin Tanrıkulu, "HDP tarafından resmen Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Selahattin Demirtaş’ın halen milletvekilidir ve kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmamaktadır.Tutuklu olması haksız,hukuka ve seçimlerin eşit koşullarda yapılması ilkesine aykırıdır.S.Demirtaş derhal tahliye edilmelidir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 07:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER