CHP'li Tanrıkulu: Yüksekova'da müthiş bir hukuk dışılık ve gözü dönmüşlük var

Tanrıkulu, ilçedeki son durumu değerlendirdi

CHP'li Tanrıkulu: Yüksekova'da müthiş bir hukuk dışılık ve gözü dönmüşlük var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yüksekova'da karakollardan mahallelere yönelik top atışı saldırıları, özel harekatçıların ilçedeki operasyonlarını ve çatışmaları değerlendirdi.

İMC'ye konuşan Tanrıkulu, Yüksekova'da başlayan çatışmalar üzerine dün gece kaymakamlık ve valiliğe ulaşmaya çalıştığını, ancak bir yanıt alamadığını belirterek, şunları söyledi:

"Müthiş bir hukuk dışılık ve gözü dönmüşlük var. Sıkı yönetim yasası ve güvenlik paketine yapılan eklemelerle kaymakamlara, valilere hiçbir denetim olmadan sokağa çıkma yasağı, özel güvenlik bölgesi ilan etme yetkisi getirildi. Dolayısıyla her vali olağanüstü ilan etme valisine, sıkı yönetim paşasına dönüştürüldü geçen yıl. O yasaların vermiş olduğu bir hukuksuzluk ve gözü dönmüşlük var. Son bir ayda da bütün Türkiye’de bunu görüyoruz.

"O ilde 200’e yakın bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi. Bu, tam cunta döneminin Türkiye’de yaşandığının göstergesidir. Bizim çabamız kolluğun, idari amirin ne olursa olsun yaşam hakkına saygılı olmasını sağlamaktır. Ben bu dönemleri 80’lerde 90’larda yaşadım. Bu hukuk dışılığın nereye kadar gideceğini az ve çok gördüm. Bu yüzden elimizden geldiği kadarıyla vekillerimizi bölgede tutmaya çalışıyoruz. Bugünden itibaren 3 vekilimiz Van’da olacak. Oradan da Hakkari’ye geçecekler."

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 10:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sukru
Sukru - 3 yıl Önce

Vatan hainliği iyice azgınlaşmış.özerklik ilan etmek serbest.önlem almak gözü dönmüşlük.

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

sömürge idaresi bile bu kadar olmadi bu ne zulm halk sizi istemiyo cekilin

INTIKAM
INTIKAM - 3 yıl Önce

SUKRU. KALIBINA TUKURDUGUM EVINDE OTURUP AGZINDA LOLIPOP KIME AHKAM KESIYORSUN. BITMEZ BIZIM DAVAMIZ UNUTMA BIZ OZGURLESINCEYE KADAR HAKLARIMIZI SOKE SOKE ALINCAYA KADAR SENIN GIBILERE DE RAHAT YOK BU TURKIYEDE UNUTMA

suruçlu
suruçlu - 3 yıl Önce

intikam sizin nasıl özgürleştiğiniz herkes biliyor gitt kandildeki ağa babaları özgürleştirsin seni. lideriniz içeriye girerken vermiştir birine vekaletini

TT
TT - 3 yıl Önce

PKK nin uyuşturucu trafiği zora girdi artık Yüksekova da. Özgürlük demokrasi filan siz daha kendinizi öldürün gerçek sorunların kaynağına bakmadan. Siviller tarandı filan uydurun bakalım. Bir makinalı tüfek bir kalabalığı gerçekten tarasa 3 kişi mi ölür. Provokasoncuları bile milleti aptal yerine koyuyor.