CHP'li Gürsel Tekin'den kayyumlara sert tepki: TBMM'ye darbedir

Gürsel Tekin, 28 belediye başkanının yerine İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum atanmasını "darbe" olarak niteledi

CHP'li Gürsel Tekin'den kayyumlara sert tepki: TBMM'ye darbedir

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, aralarında Hakkari ve Batman'ın da bulunduğu 28 belediye başkanının yerine İçişleri Bakanlığı'nca kayyum atanmasını "darbe" olarak niteledi.

TBMM tatile girmeden hemen önce belediye başkanlarının görevden alınarak yerine kayyum atanmasını öngören yasa değişikliğinin partiler arası uzlaşma sağlanarak geri çekildiğini ancak kısa süre önce aynı doğrultuda bir KHK çıkarıldığını anımsatan Tekin, şunlar söyledi:

"Bu uygulama başta TBMM'ye darbedir. Orada müzakereler sonucu varılan anlaşmayla geri çekilen düzenleme, KHK ile yeniden gündeme getirilmiştir. Eğer terörle ilişkisi olan belediye başkanı varsa zaten İçişleri Bakanlığı'nın görevden alma yetkisi vardı. Yerine belediye meclisi içinden yeni bir başkan seçimi yapılabilecekken, toptancı bir bakışla bütün kurallar yok sayılarak böyle bir adım atılması kabul edilemez."

OLMAYAN "YENİKAPI RUHU" ZEHİRLENDİ

Gürsel Tekin, birbiri ardına çıkarılan KHK'larla ve alınan kararlarla hukukun, bütün demokratik kuralların yok sayıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz'un ardından 'Yenikapı ruhu' diye bir şey uydurdular. Birbiri ardına atılan adımlar zaten olmayan Yenikapı ruhunun tamamen zehirlendiğini gösteriyor. Teröre destek gerekçesiyle uygulanan KHK'lar yolsuzluk, hırsızlık yapan belediye başkanları için ne zaman uygulanacak merakla bekliyoruz. Para hareketleri ve usulsüz imar uygulamaları takip edildiğinde bütün suç şebekelerine kolaylıkla ulaşılır."

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 13:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER