CHP'den Kılıçdaroğlu ve ailesinin mal varlığı için araştırma önergesi

Önergede Kılıçdaroğlu, eşi, oğlu, kızları, damadı, dünürleri dahil tüm aile fertleri ile yakınlarının mal varlığının ve kaynaklarının araştırılması istendi

CHP'den Kılıçdaroğlu ve ailesinin mal varlığı için araştırma önergesi

CHP, partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ailesinin mal varlığının bir komisyon kurularak araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

Önergede Kılıçdaroğlu, eşi, oğlu, kızları, damadı, dünürleri dahil tüm aile fertleri ile yakınlarının mal varlığının ve kaynaklarının araştırılması istendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TBMM'deki bütçe görüşmelerinde, kızının İstanbul Ataşehir'de aldığı evle ilgili iddiaları gündeme getirerek, "Buradan söylüyorum, CHP milletvekillerine söylüyorum: Benim ailem, çocuklarım, torunum, damadım, hatta ve hatta dünürlerim, hepsi için araştırma önergesi verin ve hepsi araştırılsın, hepsi araştırılsın. Hiçbir tereddüdüm yok. Beş kuruş bulursanız, beş kuruş, gelip bu kürsüden özür dileyeceğim, beş kuruş bulursanız. Ama ben bu, Ankara'daki beylere de seslenmek isterim. Benim gösterdiğim cesareti siz gösterebilir misiniz? Buyurun siz de gösterin" ifadesini kullanmıştı.

CHP liderinin sözleri üzerine partisi harekete geçti. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu ile ailesinin mal varlığının araştırılmasını öngören araştırma önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Araştırma önergesinde ise şu görüşlere yer verildi:

"En yaygın ve yalın haliyle kamu gücünün siyasetçiler ve kamu görevlilerince özel çıkarlar için kötüye kullanılması şeklinde tanımlanan yolsuzluklar toplumun devlete ve adalete olan güvenini temelden sarsmaktadır. Güçlü ve sağlıklı işleyen bir demokratik sistem kurulabilmesi için siyasetçi ve bürokratların devlet kurumları ve kamusal varlıkların yönetiminde saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymaları, mal varlıklarındaki değişiklikleri kamuoyu ile paylaşmaları yolsuzlukların önlenmesi açısından önemlidir.

'TEMİZ SİYASET YAPANLAR HİÇBİR ZAMAN KORKMAZLAR'

Yolsuzlukların önlenebilmesi adalet, eşitlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine dayalı bir yönetim anlayışının başta siyasi parti genel başkanları olmak üzere tüm siyasetçiler ve üst düzey kamu yöneticileri tarafından benimsenmiş olmasına bağlıdır. Temiz siyaset yapanlar hesap vermekten hiçbir zaman korkmazlar, dürüst olduklarını her fırsatta topluma ispatlamaktan kaçınmazlar ve halka hesap vermeyi siyasi ve kişisel bir sorumluluk olarak kabul ederler.

'CHP GENEL BAŞKANI MANEVİ LİNCE MARUZ BIRAKILMAKTADIR'

Kamuoyunda yandaş veya havuz medyası olarak bilinen medya kuruluşları ve bazı AKP yöneticilerinin beyanlarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kızının İstanbul ili Ataşehir ilçesinde aldığı bir ev üzerinden haksız mal edindiğine yönelik mesnetsiz iddialar ve iftiralar ortaya atılmıştır. Kişisel kazanç ve helal parayla alınan 85 metrekare 2+1 orta sınıf bir apartman dairesi üzerinden, AKP yöneticilerinin ve yakınlarının haksız kazanç sağladıkları ve rüşvet aldıklarına ilişkin belgelerin ortaya saçıldığı bir dönemde, CHP Genel Başkanı ve CHP'yi yıpratmak amacıyla, hayatı boyunca dürüstlüğü rehber edinmiş ve hiçbir yolsuzluğa adı karışmamış insanlar hedef gösterilerek manevi bir lince maruz bırakılmaktadır.

KILIÇDAROĞLU, EŞİ, OĞLU, KIZLARI, DAMADI VE DÜNÜRLERİ

Bu bağlamda, diğer tüm siyasi parti liderlerine de örnek olması açısından, yandaş medyanın dile getirdiği ve AKP yöneticilerinin kullandığı iddialar kapsamında CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, eşi, oğlu, kızları, damadı ve dünürleri dahil tüm aile fertleri ve yakınlarının mal varlığının ve kaynaklarının araştırılması amacıyla Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz."

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER