CHP'de 5 ilde ön seçim tamamlandı: İşte partinin ilk adayları

Adıyaman, Malatya, Mersin, Tekirdağ ve Zonguldak'ta ön seçim yapıldı

CHP'de 5 ilde ön seçim tamamlandı: İşte partinin ilk adayları

7 Haziran seçimleri için 10 kentte örgüt denetiminde önseçim kararı alan CHP’de 5 kentte önseçim tamamlandı.

CHP’liler 7 Haziran seçimleri için hafta sonu Adıyaman, Malatya, Mersin, Zonguldak ve Tekirdağ’da sandık başına gitti. Önseçimler sürprizleri de beraberinde getirdi.

ADIYAMAN

6 bin 713 örgüt üyesinin bulunduğu Adıyaman’da da önseçimi Dr. Selçuk Tabak birinci sırada tamamladı. İkinci sırada ise avukat Abdurrahman Tutdere yer aldı. Adıyaman'da 2. sıra kontenjan aday olarak kullanılacak. CHP 2011'de Adıyaman'dan 1 milletvekili çıkarmıştı. CHP'den seçilen Salih Fırat daha sonra AKP'ye geçmişti.

MALATYA

Seçimlerde 3 bin 80 delegenin oy kullandığı Malatya’da ise seçimlere CHP'nin ildeki tek milletvekili de olan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba damga vurdu. Delegelerin yaklaşık yüzde 91’inin oyunu alan Ağbaba ilk sıradan aday oldu. Kentte Hulusi Porgalı ikinci, Berna Karadaş ise üçüncü sırada yer aldı.

MERSİN

39 bin 232 örgüt üyesinin bulunduğu Mersin’de de benzer bir sürpriz yaşandı. Parti meclisi, kentte birinci ve dördüncü sıra adayları kontenjandan belirleme kararı almıştı. CHP’de mevcut vekillerden yalnızca Aytuğ Atıcı önseçime katıldı.

Toplam 37 adayın yarıştığı seçimde ilk sırayı 8 bin 995 oyla Hüseyin Çamak aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre ikincilik eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın oldu. Serdar Kuyucuoğlu üçüncülüğü alırken mevcut milletvekili Aytuğ Atıcı seçimi dördüncü sırada tamamladı. Çamak 2, Sağlar 3, Kuyucuoğlu 5, Atıcı ise 6. sırada yer alacak. CHP'nin Mersin'de 4 milletvekili bulunuyor.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da milletvekili adaylarını belirlemek için ön seçim yapan CHP’de ilk sırada halen milletvekili olan Candan Yüceer çıktı. İlk sırada kontenjan kullanacak olan CHP’de Yüceer’in ardından yine bir başka milletvekili olan Emre Köprülü ön seçimden 2. olarak çıktı. Diğer milletvekili Faik Öztrak ise kontenjan aday olmak için başvurmuştu. CHP'nin Tekirdağ'da 3 milletvekili bulunuyor.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta önseçim yarışında ipi Şerafettin Turpçu 3 bin 67 oyla göğüsledi. Sonuçlara göre mevcut milletvekili Ali İhsan Köktürk partililerden çizik yedi. İlk 3 sırada yer almayan Köktürk 1988 oyda kaldı. Mehmet Haberal ise aday olmayacağını açıklamıştı. Zonguldak'ta 2. sıra kontenjan aday olarak kullanılacak. CHP'nin Zonguldak'ta 2 milletvekili bulunuyor.

Kaynak: Başka Haber, Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 15:28
YORUM EKLE