CHP: Adana Mutabakatı'nı yeni keşfeden iktidar Suriye ile doğrudan temasa geçsin

Putin, Türkiye ve Suriye arasında, 1998’de imzalanan Adana Mubakatı’nı gündeme getirmişti

CHP: Adana Mutabakatı'nı yeni keşfeden iktidar Suriye ile doğrudan temasa geçsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin ardından gündeme gelen ve Suriye ile 1998 yılında imzalanan Adana Mutabakatı’yla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çeviköz, “Adana Mutabakatını yeni keşfeden AKP iktidarını, bu mutabakatın gereklerini yerine getirmek için derhal Suriye ile doğrudan temas kurmaya çağırıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Suriye arasında, 1998’de imzalanan Adana Mubakatı’nı hatırlatmıştı.

Putin, “Suriye ile Türkiye arasında 1998’de imzalanan anlaşma hâlâ yürürlükte, bu anlaşma terörle mücadeleyi kapsıyor. Bu anlaşmanın Türkiye’nin güney sınırlarındaki güvenliğinin sağlanması ile ilgili birçok konuyu çözen bir altyapı olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu da oldukça ayrıntılı ve aktif bir şekilde ele aldık” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün ve bugün yaptığı konuşmalarda Adana Mutabakatı’na değindi. Erdoğan, “Birilerinin bizi davet etmesine gerek yok. Biz 1998’de Adana mutabakatıyla zaten bunu imza altına aldık. Bu imza Türkiye’nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor. Bölücü örgüt mensuplarının bize teslimini gerektiriyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN SAHİP ÇIKMASI GEREKEN BELGEYİ ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKE HATIRLATTI’

Emekli büyükelçi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Adana Mutabakatı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Mutabakatın imzalanmasının ardından Türkiye-Suriye ilişkilerindeki iyileşmenin ivme kazandığını belirten Çeviköz, “Sayın Erdoğan’ın bu mutabakata işaret ederek Suriye’nin ülkemizin ulusal çıkarları ve sınır güvenliği için ne kadar önemli olduğunu yeni fark etmiş olması her şeye rağmen olumlu; en çok Türkiye’nin sahip çıkması gereken bu tarihi belgenin üçüncü bir ülke tarafından Türkiye’ye hatırlatılması ise ülkemiz adına üzüntü vericidir” ifadelerini kullandı.

‘ADANA MUTABAKATI’NIN GEREKLERİ YERİNE GETİRİLSİN’

CHP’nin, 7 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen Tahran Zirvesi’nden hemen sonra sunduğu 6 maddelik çözüm önerisinde Adana Mutabakatı’nın önemini bir kez daha vurguladıklarını hatırlatan Çeviköz, şöyle devam etti:

“CHP olarak, Adana Mutabakatı’nı yeni keşfeden AKP iktidarını, bu mutabakatın gereklerini yerine getirmek için derhal Suriye ile doğrudan temas kurmaya çağırıyor, mutabakatta işaret edildiği üzere terörle mücadele konusunda ‘karşılıklılık ilkesi çerçevesinde’ Suriye ile iş birliği yapması gerektiğini hatırlatıyoruz” dedi.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 18:57

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahbender yıldız
Şahbender yıldız - 11 ay Önce

Kemalist ulusalcı statiko anırırması ve zorlaması

SIRADAKİ HABER