Cengiz Çandar: Konuşmayla Öcalan ve PKK meşrulaştı

Cengiz Çandar, Öcalan'ın çağrısını değerlendirdi...

Cengiz Çandar: Konuşmayla Öcalan ve PKK meşrulaştı

Radikal yazarı Cengiz Çandar, Diyarbakır Newroz'unda okunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 'tarihi' mesajını değerlendirdi.

Radikal'de yer verilen Çandar’ın görüşleri şöyle:

"Tarihi bir açıklama olarak bekleniyordu. Tarihi yönü gelişmelere bakıp ilerde belki daha iyi anlaşılacak. Çünkü Öcalan çok açık bir dille Türkiye’de Türkiye için ve Türkiye’deki Kürtler için silahlı mücadelenin bittiğini ilan etti. Artık silahların susacağı türkülerin konuşacağı döneme girildiğini belirtti. Demokratik siyaset döneminin başladığını ilan etti. Bunun yanı sıra Türkiye’nin Türk insanlarına yönelik olduğu çok açık bir şekilde olduğu mevcut toprak bütünlüğü içinde ülkenin bölünmesinin söz konusu olmayacağı mesajını verdi. Dicle ve Fırat Sakarya ve Kaçkar’la kardeştir sözleri bunu açıklamaktaydı. Türkiye’nin bir kısmının koparılarak Kürdistan kurulamayacağını söyledi ama Kürdistan kelimesini de kullandı.

Konuşmasını felsefi çerçevesiyle anlamak algılamak gerekiyor çünkü yönteme ilişkin ayrıntılara girmedi. Silahlı güçlerimizin sınır dışı zamanı gelmiştir dedi ama tarih ve yöntem belirtmedi. Bunlar belli ki müzakerelerle belirlenecek. En önemlisi de bu konuşma Abdullah Öcalan’ın meşrulaşmasıydı. Örgütün meşrulaşmasıydı. Konuşmanın girişinde bugüne kadar onlarca yıl Kürtler için yaptıkları fedakarlıkların helal olmasını söyledi. Bu cümleyle PKK’nın mücadelesinin doğru olduğunu söylemiş oldu. O mücadelenin altını çizmiş oldu. Bundan sonra mücadelenin yöntemi ve biçimi değişecektir dedi çünkü bu mücadeleler sayesinde Kürtlerin kimliklerinin kazandıklarını açıklamış oldu.

Eğer önümüzdeki dönemde silahların bırakılması kesin olarak sağlanırsa Kürt mücadelesi gerçekten sona ererse bugünkü konuşmasının Türkiye bakımından silahlara veda konuşması olduğunu söyleyebiliriz. Öcalan’ın meşrulaşması derken Türkiye’nin bütün ulusal kanalları Öcalan posterleri ve bayraklarıyla yapılan gösteriyi canlı yayınlarla yansıttılar. Bu zaten başlı başına yeni bir dönemin başladığının ifadesi."

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2013, 12:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER