Cemil Çiçek'ten Başkanlık sistemi uyarısı

Anayasa Uzlaşma Komisyonun dağılmasına neden olan son toplantıda Meclis eski Başkanı ve AKP Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Başkanlık sistemini değerlendirdi

Cemil Çiçek'ten Başkanlık sistemi uyarısı
TBMM Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun dağılmasına neden olan son toplantısında Meclis eski Başkanı ve AKP Ankara Milletvekili Cemil Çiçek’ten Başkanlık sistemi üzerine uyarılarda bulundu.
 
Başkanlık sistemine geçilmesi halinde temel hak ve özgürlüklerin tehlikeye gireceğini söyleyen Çiçek, Erdoğan’a da üstü kapalı ilginç bir göndermede bulundu ve “Partiler konuşacak ama Cumhurbaşkanı konuşmayacak. Ha, yanlış konuşuyor olabilir, yanlış takdim ediyor olabilir.” dedi.
 
BAŞKANLIĞA GEÇİNCE SIKINTIYA GİRER
 
Son toplantının tutanaklarında Cemil Çiçek’in değerlendirmeleri yer aldı. Sistem değişikliğine değinen Çiçek şöyle konuştu:
 
“Başkanlık sistemi de, yarı başkanlık, parlamenter sistemleri de tartışırken dikkat ettiğimiz bir husus var ifade edilen: ‘Efendim, başkanlık sistemi olursa tek kişi yönetimi olur.’ Olursa ne olur? Hak ve özgürlükler vesaire bunlar sıkıntıya girer. O hâlde, bu buraya girmesin diye evvela insan hakları, özgürlükler kısmını bizim netleştirmemiz lazım. İşin temelini sağlam atmamız lazım, sonraki binayı onun üzerine inşa edeceğiz. Bina olmadan daha yukarıdan, 3’üncü kattan, 4’üncü kattan tartışmaya başlarsak, bu da bize bir başka türlü zaman kaybı olur yani şöyle bir sıkıntıya gireriz.”
 
BEN Mİ YANLIŞ ANLADIM
 
Tezcan ile Çiçek arasında daha sonra şu diyalog yaşandı:
 
Bülent Tezcan: Aynısını, onu demin farklı söylediniz de ben de şaşırdım.
 
Cemil Çiçek: Yok, yok, hayır, hayır.
 
Tezcan: Biraz önceki cümleniz farklıydı da ondan.
 
Çiçek: Yok, yok, hayır.
 
Tezcan: ‘Başkanlık sistemi olacaksa işte hak ve özgürlükler daha tehlikeye girer…’
 
Çiçek: Girer.
 
Tezcan: ‘…o zaman temel hak ve özgürlükleri nasıl yapmamız lazım?’ dediniz de o dikkatimi çekti.
 
ERDOĞAN YANLIŞ KONUŞUYOR OLABİLİR
 
Cemil Çiçek, daha sonraki bölümde Erdoğan’ın açıklamalarına atıf yaparak, “Bu başkanlık sistemi konusunu Türkiye’ye her defasında Cumhurbaşkanları getirmiştir, rahmetli Özal getirdi. Özal bunu getirince her erkten konuşanlar oldu, yargı başkanlarından da konuşan oldu. Yani, bir ülkede bir teklif geldiğinde yargı başkanı konuşacak, sendika başkanı konuşacak, akademisyenler konuşacak, partiler konuşacak ama Cumhurbaşkanı konuşmayacak. Ha, yanlış konuşuyor olabilir, yanlış takdim ediyor olabilir, beğenmediğimiz usul ve yöntemleri olabilir; bunu her türlü eleştiri hakkı var, zaten eleştiri de yapılıyor. Yani, biz burada Cumhurbaşkanını savunuyor havasında değiliz, AKP’yi temsilen burada bulunuyoruz” dedi.

(Kaynak: Sözcü)Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 09:57
YORUM EKLE