'Cemevini ibadethane olarak kabul edemeyiz'

Başbakan Yardımcısı İşler'den Cemevi açıklaması…

 'Cemevini ibadethane olarak kabul edemeyiz'

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler: Aleviler kendilerini Müslüman olarak addettikleri için İslam'ın mabedi de mescittir, camidir. Dolayısıyla burada taviz vermemiz söz konusu olamaz.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, katıldığı bir canlı yayında "Alevi Açılımı" konusundaki sorularını cevaplandırırken “Bundan sonra atılacak adımlar var. Bunun önümüzdeki dönemde birlikte göreceğiz. Çalışmalar devam ediyor, olgunlaştığı zaman kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

İşler, AKP iktidarları döneminde Alevi açılımı kapsamında birçok adım atıldığını savunurken “Bugüne kadar yedi Alevi Çalıştayı yapıldı. Bu Türk siyasi tarihinde ilk defa oluyor. Alevileri muhatap alan yegana hükümet biziz. İlk defa Aleviler devlet tarafından muhatap alındı. Sorunlar masaya yatırıldı. Nihai raporları basıldı, dağıtıldı. Biz Alevi kardeşlerimizi muhatap aldık onlara elimizi uzattık. Son Demokratikleşme Paketi ile Nevşehir Üniversitesi’nin adı Hacıbektaş Üniversitesi olarak değiştirildi. Artık okullarda Alevilik konusu müfredata girdi. Madımak Oteli 93 yılında acı olaydan sonra hep sürekli gündemde olan konuydu. Altında dönerciler vardı. Orası Bilim ve Kültür Merkezi haline bizim iktidarımız dönemimizde getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Makalat olmak üzere 13 tane Alevi klasiğini yayınladı. Bunlar ilk defa olan olaylar” dedi.

İşler, “Dersim konusu en önemli konu. Dersim konusunda ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı çıktı özür diledi. Aleviler konusunda atılması gereken adımları şartlar elverdiğince attık. Bundan sonra atılacak adımlar var. Bunun önümüzdeki dönemde birlikte göreceğiz. Çalışmalar devam ediyor, olgunlaştığı zaman kamuoyuna açıklayacağız” dedi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce açıklanır mı?” sorusuna ise İşler, “İnşallah, öyle temenni ediyoruz, en kısa zamanda çalışmaları sonlandırmak istiyoruz” dedi.

"İSLAM’IN MABEDİ CAMİDİR”

İşler, cemevleri konusunda adım atılıp atılmayacağına ilişkin soruya ise “Cemevi konusu en önemli konu. Başbakanımızın yaptığı açıklamalar da var. Cemevini ibadethane olarak kabul edemeyiz. Çünkü biz Aleviliği İslam dairesi içerisinde kabul ediyoruz. Alevilerin büyük çoğunluğu zaten bu şekilde kabul ediyor. Kendilerini Müslüman olarak addettikleri için İslam'ın mabedi de mescittir, camidir. Dolayısıyla burada taviz vermemiz söz konusu olamaz. Bizim iktidarımızı döneminde cemevi sayısı 8-9 kat arttı. Cemevlerine belediyelerin verdiği destekler var. Başbakanımız 1994 yılında belediye başkanı olarak cemevlerine destek verdi. Her kesime elimizi uzatıyoruz. Her kesimin kendisini birinci sınıf vatandaş kabul etmesi için ne adımlar atılması için gereken adımları atıyoruz” diye cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 11:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
dumbala
dumbala - 4 yıl Önce

sen etsen ne olur etmesen ne olur. önemli olan i̇nsanlik (diktatörlerde olmayan). birde diyorlarki islam hoşgörü diniymiş, pööhhh. bunların elinde islam ancak katillerin dini olur.

enteresan
enteresan - 4 yıl Önce

Madımak Otelin altı dönerciydi kültür merkezi yaptık diyor,

"siz yaktınız onca insanı daha ne yapacaktınız..!"

teslim
teslim - 4 yıl Önce

bu tür insanlara cavap vermeyin bu gibi insanların bizim inanlarımızın karşısında kıymıyeti harbiyeside yoktur kendi kendine konuşan bu yaratık ne dedigini bilmiyor zaten aleviler bunun gibi yobazların verdiginede ihtiyacları yok ibabetini zaten cem evinde yapıyorlar bu yobazı kınıyorum

LEVENTK
LEVENTK - 4 yıl Önce

aleviler ibadet etmez ki, adam doğru söylüyor, iki şiir oku, kadin erkek dönsün bumu ibadet, yok canim
ali diyorsunuz alinin yaptiklarindan , (yani namaz oruç haç ) ve bunlari yapanlardan nefret ediyorsunuz.