Çavuşoğlu’ndan Zarrab açıklaması: ABD'ye iki kez nota verildi

Çavuşoğlu, Zarrab’ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi

Çavuşoğlu’ndan Zarrab açıklaması: ABD'ye iki kez nota verildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Reza Zarrab konusunda ABD'ye iki kez nota verdiğini açıkladı.

ABD’nin notanın ardından Türkiye’ye yanıt verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, “ABD Dışişleri Bakanlığından Büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. ‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok.’ diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur" dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

 "Avukatlarının ulaşamadığı bilgileri çıkınca gazetelere de yansıdı, 6 gün sonra değil. Daha ikinci günde biz aynı günde yazılı bir notayla sorduk. Bu bizim vatandaşımızdır ve böyle haberler var, bunun durumu nedir. Aradan 3-4 gün geçti. ABD’den herhangi bir ses çıkmadı. Dün itibarıyla arkadaşlarımız tekrar bir notayla, ‘Biz şu tarihli bir notayla sorduk ama sizden dönüş olmadı.’ diye sordu. Dün hem Adalet Bakanlığından hem de ABD Dışişleri Bakanlığından Büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. ‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok.’ diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur"

ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab için Hükümet'ten ilk açıklamayı Bekir Bozdağ yapmıştı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "ABD'den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığına bir bilgi ulaşmıştır" demişti.

Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye yazılı nota vererek ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Türkiye ve İran vatandaşı Reza Zarrab hakkında bilgi istemişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 10:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER