Çavuşoğlu: 2'si büyükelçi 88 kişinin ilişiği kesildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu darbe sonrasında bakanlık bünyesinde bulunan 88 kişinin ilişiğinin kesildiğini söyledi

Çavuşoğlu: 2'si büyükelçi 88 kişinin ilişiği kesildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan 88 kişinin ilişiğinin kesildiğini söyledi. İlişiği kesilenlerin arasında 2 büyükelçi de bulunuyor.

Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Kazan Başkonsolusluğu'nda çalışan bir görevlinin Japonya'ya kaçtığını söyledi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Dışişleri Bakanlığının da bu hainlerden temizlenmesi gerekiyor. Devletin sırlarına devletin tüm iletişim sistemine bunların sızmaması gerekiyor. Biz her türlü adımı büyük bir titizlikle atıyoruz. Öyle görünüyor ki, ileriki günlerde ilişiği kesilecek kişiler de var. 88 kişinin içerisinde 2 büyükelçi de var.

“Biz tüm misyonlarımızla birlikte Fethullahg Gülen ve FETÖ terör örgütünün ne olduğunu, bulunduğu ülkelerde nasıl yapılandığını anlatıyoruz. Bu terör örgütünün yapılandığı ülkere özellikle Avrupalı dostlarımız bunun ne olduğunu kabul etmek istemediler. Basın özgürlüğü, gibi konuları önümüze sürdüler. Bunu gazetecilikle anlatmak gaflet demektir. Şimdi onların yüzüne vuruyoruz.

“Paralel örgüte yönelik tedbirler alındığında sürekli Türkiye suçlandı. Her şartta görüyorsunuz şu anda sanki darbeyi Türkiye yaptı, Erdoğan yaptı. Bu darbe girişimi sırasında suçluluk psikolojisi içinde bizi arayan arkadaşlarımız oldu. Bu anlamda adım atan birçok ülke var daha önce sizi bilgilendirmiştik. Kardeş ülkelerden bu tür adımların yapılmamasını bekleyemeyiz kardeş ülke Azerbaycan gerekli adımları attı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya yapacağı ziyaretin hazırlığını yapacağız.”

BBC Türkçe'nin haberine göre; görevden alınan büyükelçilerin daha önce Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlığını yapan Gürcan Balık ve eski Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı olduğu bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 23:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER