Bülent Arınç istifa etti

Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu

Bülent Arınç istifa etti

AKP eski milletvekili Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Tepkilerin ardından dün "Cumhurbaşkanı'nın sözleri ağırıma gitti" diyen Arınç, bugün sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, YİK üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Arınç tartışma yaratan sözlerine ilişkin olarak yargıda yapılacak reformlardan söz ettiğini belirterek, “tartışma öylesine yanlış yere götürüldü ki, beni Yasin Börü’nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletlerine gitti” dedi.

“Türkiye’nin yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara duyduğu ihtiyaç aşikardır” ifadelerini tekrar eden Bülent Arınç, “Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım” dedi.

NE OLMUŞTU?

Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon porgramında HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ve iş insanı Osman Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuşmuştu:

"Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı anlamak için onun yazdığı kitap var Devran isminde. Lütfen alıp onu okuyun. Ben Corona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine değişimler olacak. Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler.

Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldan beri tutuklu. Hemen hemen her olayla ilgili iddianameleri getiriyorlar. Ben de bunu okudum. Halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. 30 yıllık ceza avukatıyım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bu iddianameleri dedim."

Erdoğan, Arınç'ın söz konusu açıklamalarına, "Kavala'larla hiçbir zaman bir arada olamayız" şeklinde yanıt vermiş ve şöyle demişti:

"Yasin Börü'lerimizin ölümüne neden olanlar, Kobani katliamının failleri, Tayyip Erdoğan ve dava arkadaşları tarafından asla savunulamaz. Bizim ne dediğimiz, nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir ve istikametimizde en küçük bir değişiklik yoktur. Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavala'larla hiçbir zaman bir arada olamayız" vurgusu yaptı.

Tartışmaların ardından bir açıklama yapan Arınç, Erdoğan'ın konuşmasının kendisini rencide ettiğini belirtmiş ve istifa edebileceğinin sinyalini vermişti.

Arınç şöyle konuşmuştu:

"Ben duygusal bir insanım. Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum. Sn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım. Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, 'O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu' diyebilirim.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:24

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adalet Bürüç
Adalet Bürüç - 8 ay Önce

Bu birilerinin artık ylışlarını,anladığını gösteriyor. Açıklaması da, Arınça düşmüş dolaylı itiraf..

Bağımlılık
Bağımlılık - 7 ay Önce

geçte olsa haklını hakkın hukukun yanında durduğunu göstermek bir erdemdir bu yüzden kutluyoruz kendisini oğlu olmasa daha fazla konuşurdu heralde oğlunun istikbali için yine susacaklar çünkü böyledir bu işler.

SIRADAKİ HABER