Buldan'dan 'Ömer Güney'in ses kaydı' yorumu

BDP'li Pervin Buldan, Ömer Güney'in olduğu söylenen ses kaydına ilişkin konuştu...

Buldan'dan 'Ömer Güney'in ses kaydı' yorumu

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve beraberindekiler, Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'ni, Paris'te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçinin faillerinin bulunmasını istemiyle ziyaret etti.

Cinayetin aydınlanması amacıyla 89 kadın kurumu tarafından toplanan imzaları da büyükelçiliğe teslim ettiklerini belirten Buldan, "Cinayetin üzerinden bir yıl geçti. Herhangi bir yol kat edilmedi. Sorumlular bulunamadı. Sadece tetiği çeken bir şahsın yargılanmasının bu olayı ört bas etmeye yönelik bir yargılama olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"BU KONUDA SESİZ OLMAK CİNAYETE ORTAK OLMAK DEMEKTİR"

Buldan, Fransa Büyükelçiliği'nden taleplerine ilişkin, "Bu konuda sesiz olmak cinayete ortak olmak demektir. Herhangi bir yolun kat edilmemiş olması, Fransa ve Türkiye hükümetini, zan altında bırakıyor. Bu cinayetin bir an önce açığa çıkması gerekiyor. Soruşturmanın acilen tamamlanması gerekiyor" diye konuştu.

"ÖMER GÜNEY'E İLİŞKİN BİR SES KAYDI ÇIKTI"

Sosyal medyada paylaşılan Ömer Güney'e ilişkin bir ses kaydının ortaya çıkmasıyla ilgili de konuşan Buldan, "Ömer Güney'e ilişkin bir ses kaydı ortaya çıktı. Bu konuda bir açıklama yapmak için henüz erken diye düşünüyoruz. Bu ses kaydının gerçek olup olmadığı, sesin kime ait olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Fransa ve Türkiye hükümetinin bu ses kaydını acilen dinlemesi gerektiğini, gerçeğin açığa çıkmasını umuyoruz. Cinayet ile ilgili soruşturmaya da katkı sunacağını umuyoruz. Barış sürecine yönelik bir cinayet olarak düşünüyoruz. Gerçeklerin bir an önce ortaya çıkmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 10:23
YORUM EKLE