Binali Yıldırım: Suriye'de çözüme çok yakınız

Yıldırım, 'Sorunu bölgedeki aktörlerle aşacağız' dedi

Binali Yıldırım: Suriye'de çözüme çok yakınız

Başbakan Binali Yıldırım,” Suriye’nin toprak bütünlüğünü mutlaka koruyacak bir çözüm olacak. Bu ülkede PYD gibi bir devlet yapılanması söz konusu olmayacak” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Karar gazetesinden Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtladı.

"Suriye'de çözüme çok yakınız" diyen Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

SURİYE’DE PYD OLMAYACAK “

1- Suriye’nin toprak bütünlüğünü mutlaka koruyacak bir çözüm olacak. Dolayısıyla da bu ülkede PYD gibi bir devlet yapılanması söz konusu olmayacak.

UZUN VADEDE ESAD DA OLMAYACAK

2- Yeni dönümde mezhepsel, etnik ve bölgesel yapıların birinin üstünlüğüne dayalı devlet yapısı olmayacak. Yani, Suriye’de şu anda yaşanan kanlı problemin temelindeki arızanın giderildiği bir yapılanma tesis edilecek. Mezhepsel yapılanma olmayacağına göre bu, uzun vadede Esad’ın da olamayacağı anlamı taşır.  

SURİYELİLER ÜLKELERİNE DÖNECEK

3- Meselenin Türkiye’yle ilgili en önemli kısmına gelince. Çözüm devreye girdikten sonra Türkiye dahil bölge ülkelerine sığınmak ve kaçmak zorunda kalan Suriyeliler belirli programla ülkelerine dönecek. Sadece Türkiye’dekiler değil Ürdün, Lübnan ve diğer noktalardaki sığınmacılar da...”  

GÜLEN'İ BİZE VERMEK ZORUNDALAR

“Mesele benim tahminimim ötesinde. Gülen’i bize vermek zorundalar. Yoksa, ABD’nin ülkemizdeki imajı sarsılıyor, daha da sarsılır. Bunu ABD’li yetkililere de söylüyoruz. Biden’a da  (ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden) telefonda ısrarla iade etmeleri gerektiğini söyledim. Yakında gelecek, yine ayrıntılı şekilde konuşacağız. Haklı olduğumuz bir konu ve bunun çözüleceğini umuyorum."

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2016, 14:53
YORUM EKLE