Bilgen: Ya tek adamlık, ya demokrasi

“Türkiye'nin içinde bulunduğu yol ayrımıdır; ya tek adamlık, ya demokrasi”

Bilgen: Ya tek adamlık, ya demokrasi

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP'ye yönelik Cumhurbaşkanı ve AKP yönetimi tarafından yapılan açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıkları kaldıralım, kim suç işliyormuş görelim" diye konuştu. Bilgen katliamlar dahil bütün yaşananların Erdoğan'ın "tek adamlık" dayatmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Kürdistan'da devam eden abluka ve operasyonları, kongre, konferans çalışmaları ve partilerine yönelik yapılan saldırı ve tehditleri değerlendirmek üzere biraraya gelen HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı devam ediyor.

MYK toplantısı devam ederken açıklama yapan Bilgen'in, açıklamasından yansıyan bazı başlıklar şu şekilde:

HDP'ye yönelik Cumhurbaşkanı ve AKP yönetimi tarafından yapılan açıklamalar, yaşanan katliamlar ve gelişmelerin hepsinin Türkiye'nin temel gündemleriyle ilgili olduğunu düşünüyoruz.

Bu da Türkiye'nin içinde bulunduğu yol ayrımıdır; ya tek adamlık, ya demokrasi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dokunulmazlıklara ilişkin açıklamalarına ise açık önerimizi bir kez daha yapıyoruz; Kürsü dokunulmazlığı dışında bütün vekillerin dokunulmazlığı kaldırılsın, kim suç işliyormuş görelim.

Cumhurbaşkanının açıklamaları suçtur. Kendisini yasama ve yargı yerine koyuyor.

Yeni anayasa yapım sürecini önemsiyoruz. Ancak yeni anayasa çalışmalarının bir kişinin başkanlık sevdasına kurban edileceğini düşünüyoruz.

Meclis'ten vekillerin tasfiye edilmek istenmesi, gözaltılar, tutuklamalar; Türkiye'nin geleceğine yönelik ciddi tehdittir. Geleceğe dair önemli veri ise (Hitler Almanyası açıklamasına işaret ederek) Cumhurbaşkanının bu açıklamasıdır.

Yeni anayasa tartışmalarında olmazsa olmazımız yok. Sadece ilkelerimiz var. Kuvvetler ayrılığı denetim sistemleri...

Bölgede DTK ve batıda HDK tarafından konferans ve paneller düzenlenecek yeni anayasa buralarda tartışılacak. Eş Başkanlar bu mitinglere katılacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 16:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER